w

Range Rover będzie produkowany poza Wielką Brytanią. Znak czasów

Range Rover Sport
Range Rover będzie produkowany poza Wielką Brytanią. Znak czasów

Wszyscy przecierają oczy ze zdumienia, gdy patrzą na tempo rozwoju chińskiej gospodarki. Przemysł motoryzacyjny nie jest tu wyjątkiem. Po cichu rozwija się jednak inny bardzo poważny gracz, który ma szanse przebić sukces Azjatów. Poważnie.

I są nim Indie. Według niektórych szacunków, mieszka tam więcej ludzi, niż w Chinach. Poza tym, poziom kształcenia jest również coraz wyższy. Jeżeli dorzucimy do tego strategiczną lokalizację, to nietrudno o słuszne wnioski. Wiedzą o tym również marki samochodowe, czego przykładem jest Range Rover. Właśnie tam ruszy produkcja flagowych modeli tej firmy.

Kierunek wydaje się podwójnie oczywisty. Nie chodzi jedynie o potencjał ekonomiczno-technologiczny tego kraju też, ale również o właściciela JRL. Przypomnijmy, że brytyjskie legendy znajdują się aktualnie pod skrzydłami koncernu Tata Motors. A jak wszyscy wiedzą, pochodzi on z Indii.

>Land Rover Defender 2025, czyli aktualizacja oferty kultowej terenówki

Nic więc dziwnego, że pojawił się pomysł, by również tam produkowano topowe SUV-y z brytyjskimi korzeniami. Przypomnijmy, że do tej pory były one wytwarzane w Solihull w Wielkiej Brytanii. Dywersyfikacja jednak nie powinna zaszkodzić.

Range Rover z Indii – tego jeszcze nie było

Grupa Jaguar Land Rover ogłosiła, że w Indiach będzie wytwarzany zarówno Range Rover, jak i Range Rover Sport. Czy to oznacza, że na brytyjskim rynku będzie większa podaż? Niekoniecznie, ponieważ auta wyprodukowane w Indiach zostaną przeznaczone na rodzimy rynek. Krótko mówiąc, będą powstawać dla tamtejszych klientów.

To nie musi oznaczać słabszej jakości. Ciekawi nas jednak różnica w kosztach wytwarzania. Biorąc pod uwagę tańszą siłę roboczą i mniejsze restrykcje podatkowe, Indie wydają się atrakcyjniejsze dla potencjalnych inwestorów.

Range Rover Sport
Produkcja w Indiach obejmie dodatkowo topowego Range Rovera i model Sport

Za produkcję Range Roverów będzie odpowiadała fabryka w Pune, która znajduje się niedaleko Bombaju. To jeden z licznych zakładów Tata Motors. Od 13 lat produkowane są tam także inne modele brytyjskiej marki.

Wszystko zaczęło się od Freelandera. Teraz z tamtejszych linii zjeżdżają aktualne wcielenia Range Roverów Velar i Evoque, Land Rovera Discovery oraz Jaguara F-Pace. Wkrótce dołączą do nich najważniejsze samochody z oferty grupy JRL.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kevin Magnussen

Zamęt w Monako. Kierowca F1 blisko zakazu startu w kolejnym wyścigu

GP Monako 2024

GP Monako 2024: Leclerc wygrywa domowy wyścig, Verstappen poza podium