w

Przestronne i solidne auto za rozsądne pieniądze. Łatwo o mały przebieg

Nissan Note II
Przestronne i solidne auto za rozsądne pieniądze. Łatwo o mały przebieg

Eksploatacja samochodu w Europie jest coraz droższa. Dotyczy to zarówno cen paliw, jak i kosztów serwisowania. To przekonuje kierowców do pragmatycznych decyzji związanych z kupnem następnego pojazdu.

Większość Polaków szuka odpowiednich ofert na rynku wtórnym, co oczywiście ma związek z możliwościami ekonomicznymi. Znalezienie dobrego wozu nie jest łatwe, a tym bardziej wtedy, gdy budżet jest ograniczony. Wydaje się jednak, że to solidne auto miejskie jest jednym z tych, które warto poznać bliżej. Nie zwraca na siebie uwagi, ale ma kilka mocnych argumentów, by do siebie przekonać.

Druga generacja tego modelu pojawiła się na rynku w 2012 roku. Wyglądała nowocześniej od tej poprzedniej, ale była jednocześnie bardziej stonowana stylistycznie. Co ważne, cieszyła się sporym zainteresowaniem w naszym kraju, dlatego nietrudno o prywatną sztukę z udokumentowaną historią i stosunkowo małym przebiegiem.

Solidne auto za 30 tysięcy złotych
Nissan Note II

Czas odkryć karty. Bohaterem tego materiału jest Nissan Note w ostatnim z oferowanych u nas wcieleń. Auto wpisuje się w segment B, ale nie jest typowym, miejskim hatchbackiem. To raczej mikrovan, który dzięki nieco bardziej pudełkowatej karoserii dysponuje większym poziomem praktyczności. Ale po kolei…

Japońskie auto ma już duży bagaż rynkowych doświadczeń, ale nie wygląda staro. Styliści postawili na powściągliwe motywy, które spowalniają proces starzenia. Pas przedni z charakterystycznymi reflektorami i szerokim grillem prezentuje się elegancko. Tył jest bardziej konserwatywny, choć lampy mają ciekawy, oryginalny kształt.

>Nissan Juke Hybrid – test, cena, opinie, dane techniczne

Warto w tym miejscu wspomnieć także o wymiarach. To solidne auto miejskie ma 4100 milimetrów długości, 1695 milimetrów szerokości oraz 1525 milimetrów wysokości. Jego rozstaw osi to dokładnie 2600 milimetrów.

Prezentowanego Nissana wybierali klienci, którzy potrzebowali niewielkiego samochodu, ale nieco bardziej praktycznego, niż Micra, która była oferowana równocześnie. W praktyce oznaczało to wewnętrzną konkurencję między tymi samochodami, co ostatecznie skończyło się wycofaniem Note’a z polskiego rynku.

Solidne auto z przemyślaną kabiną

We wnętrzu znajdziemy kokpit, który ma naprawdę niezłe instrumenty pokładowe. Zegary są analogowe, a przy tym czytelne i atrakcyjne dla oka. W centralnym miejscu prędkościomierza znalazł się wyświetlacz komputera pokładowego.

Przez wskaźnikami zamontowano kierownicę, której wieniec wydaje się cienki, ale dobrze leży w dłoniach.  Z kolei na konsoli centralnej może znajdować się klasyczny radioodtwarzacz lub dotykowy ekran multimedialny uzupełniony fizycznymi przyciskami i pokrętłami.

Nissan Note II - wnętrze
Nissan Note II

Nieco niżej wkomponowano niezależny panel klimatyzacji. W bogatszych wersjach jest automatyczny. Ogólny poziom ergonomii należy ocenić bardzo pozytywnie. Wszystko znajduje się we właściwym miejscu i nie ma najmniejszych problemów z obsługą.

Wspomniane walory praktyczne to duże schowki (aż dwa przed pasażerem), pojemne kieszenie, uchwyty na butelki czy gniazda USB. W tej kategorii naprawdę trudno mieć jakiekolwiek zastrzeżenia. Niektórych może jednak rozczarować jakość tworzyw. Dominują tu twarde struktury. Na szczęście są przyzwoicie spasowane.

Nissan Note II
Nissan Note II

Fotele w bogatszych wersjach mogą być obite welurem i skóra ekologiczną. Wbrew pozorom, są spore, dlatego więksi użytkownicy nie powinni narzekać. Zakres regulacji pozwala dobrać optymalną pozycję różnym sylwetkom.

Ogromną zaletą tego modelu jest przestronność w drugim rzędzie. To szokujące, że to niewielkie, solidne auto zmieści z tyłu naprawdę wysokich pasażerów, którzy odbędą wygodną podróż. Przydałoby się jedynie nieco dłuższe oparcie.

Nissan Note II - bagażnik
Nissan Note II

Bagażnik też jest większy, niż w zwykłym, miejskim hatchbacku. W konfiguracji pięciomiejscowej, oddaje do dyspozycji 295 litrów pojemności. Nie ma za wielu praktycznych rozwiązań, choć są tu dodatkowe mocowania, podwójna podłoga i solidna półka.

Po złożeniu drugiego rzędu, możliwości załadunkowe rosną do 1465 litrów, co pozwala przewieźć naprawdę duże przedmioty. Warte uwagi są także niski próg próg załadunku i duży otwór, które ułatwiają wkładanie bagażu.

Dobrze znane silniki

W gamie znajdowały się tylko konwencjonalne silniki spalinowe – to nie był jeszcze czas dominacji hybryd czy lobbowania samochodów na baterie. Nissan Note, mimo miejskiego charakteru, był oferowany nawet z dieslem.

To jednostka dCi o pojemności 1,5 litra, którą można znaleźć również w modelach Renault, Dacii czy nawet Mercedesa. W tym przypadku oddaje do dyspozycji 90 koni mechanicznych. Spora liczba użytkowników twierdzi, że to najlepsze źródło napędu.

Solidne auto za 30 tysięcy złotych
Nissan Note II

Zużywa niewiele paliwa (mniej, niż 5 litrów), a przy tym oferuje niezły moment obrotowy (200 niutonometrów). Tak wyposażony Note osiąga setkę w 11,9 sekundy i rozpędza się do 179 km/h. Trzeba jednak pamiętać, że diesel potrzebuje więcej czasu na rozgrzanie i raczej nie nadaje się do miasta. Poza tym, po większym przebiegu może wymagać wymiany kluczowych podzespołów (na przykład turbiny).

Alternatywę stanowi jednostka 1.2 DIG-S, która generuje 98 koni mechanicznych i 147 niutonometrów. To konstrukcja trzycylindrowa, która pozwala przyspieszać do 100 km/h w 11,7 sekundy i osiągać 181 km/h. Zużywa średnio 6 litrów. Warto dodać, że występuje nie tylko z pięciobiegową przekładnią manualną, ale także bezstopniowym automatem. Na rynku wtórnym stanowi jednak rzadkość.

Solidne auto za 30 tysięcy złotych
Nissan Note II

Najczęściej pojawiająca się propozycja to wolnossąca jednostka, która również ma pojemność 1,2 litra. Jest jednak wyraźnie słabsza – oddaje do dyspozycji 80 koni mechanicznych i 110 niutonometrów. Takie wartości pozwalają osiągać setkę w 13,7 sekundy i rozwijać 168 km/h.

Według użytkowników, to solidne auto z tym silnikiem zużywa około 5,5 litra w cyklu mieszanym. Najsłabsza, trzycylindrowa jednostka nie grzeszy wigorem czy kulturą pracy, ale jest bardzo prosta i raczej trwała, dlatego warto przyjrzeć się egzemplarzom, które ją posiadają.

Ile kosztuje to solidne auto japońskiej marki?

Wszystko zależy od oczekiwań klienta. Najbezpieczniej postawić na egzemplarze z polskim pochodzeniem i bezwypadkową historią. Po uwzględnieniu tych kryteriów, pojawiają się oferty od około 28 tysięcy złotych. Zazwyczaj są to roczniki 2013-2015, które nie mają więcej, niż 120 tysięcy przebiegu.

Za ponad 30 tysięcy złotych można dostać sztukę wyposażoną w 80-konny silnik, który ma za sobą wyraźnie mniej, niż 100 tysięcy kilometrów. Nie jest tajemnicą, że Nissan Note był wybierany przede wszystkim przez klientów indywidualnych, dlatego znalezienie zadbanego samochodu nie jest w tym przypadku dużym wyzwaniem.

Solidne auto za 30 tysięcy złotych
Nissan Note II

Japoński model powinien zainteresować tych, którzy oczekują wysokiego poziomu praktyczności, który będzie ukryty w niewielkich gabarytach. Note oferuje także dobrze znane układy napędowe i zazwyczaj niezłe wyposażenie.

Przed zakupem zawsze zalecamy konsultację ze specjalistami, którzy mogą dokładnie sprawdzić wybrane auto. Pamiętajmy, że pojazd używany może mieć za sobą różne historie i lepiej minimalizować ryzyko „wpakowania się” w duże koszty.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW X5 Larte Design

BMW X5 Larte Design 2024, czyli więcej karbonu

Skoda Octavia RS 2024

Oto najmocniejsza Skoda Octavia w historii. I to bez hybrydy