w

Prosto przez rondo. Brak zabudowanej wysepki zachęca cwaniaków (wideo)

Wymuszenie na rondzie
Prosto przez rondo. Brak zabudowanej wysepki zachęca cwaniaków (wideo)

Rondo to najbezpieczniejsza forma skrzyżowania, jaką wymyślono. Mimo wszystko, nawet w takich miejscach dochodzi do niepożądanych zdarzeń.

Ten kierowca postanowił przejechać prosto przez rondo. Wymusił pierwszeństwo na innym uczestniku ruchu. Nie przejął się specjalnie ruchem okrężnym. Po prostu lekceważąco przeciął fragment wyłączony z jazdy.

Jak widać na nagraniu pochodzącym z samochodu uczestnika zdarzenia, użytkownik Mercedesa nawet przez moment nie próbował hamować. Warto dodać, że miejsce jest odpowiednio oznakowane, dlatego nikt nie powinien mieć problemu z właściwą interpretacją przepisów.

Brak przeszkody, brak problemu

Co istotne, to jedno z tych rond, których centralny punkt jest wypełniony kostką umieszczoną na poziomie jezdni. Mówiąc jeszcze prościej, kierowcy nawet nie odczują, jak przejadą po takim fragmencie infrastruktury.

Właśnie dlatego niektórzy lekceważą ruch okrężny i jadą prosto przez rondo. Jak temu zapobiec? Wymusić na wszystkich przestrzeganie przepisów. Fakt, to mocno naiwna sugestia. Nieco droższym, ale skuteczniejszym rozwiązaniem byłaby zabudowa „środka” ronda w taki sposób, aby nie można było jechać „na przełaj”.

Wiemy, że w sieci nie brakuje nagrań tzw. przelotów przez rondo i mogliby znaleźć się kolejni nieodpowiedzialni kierowcy, ale z pewnością udałoby się zmniejszyć liczbę niebezpiecznych sytuacji w tym miejscu. A o to przecież chodzi. Tym razem udało się uniknąć poważnych konsekwencji, ale niewiele brakowało do kolizji.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suzuki S-Cross 2022

Suzuki S-Cross 2022. Cennik, dane techniczne, wyposażenie. Wersja bazowa za 97 500 złotych

Suzuki Across test

Rodzinny SUV, który przyspiesza jak sportowy hatchback. Takie jest Suzuki Across PHEV (test)