w

Projekt IMAGinE w Oplu. Wszystko dla bezpieczeństwa

Opel Astra 2022
Projekt IMAGinE w Oplu. Wszystko dla bezpieczeństwa

Nowoczesne technologie mają wyznaczane różne cele. W przypadku motoryzacji najczęściej wpływają na poprawę bezpieczeństwa.

Projekt IMAGinE jest tego świetnym przykładem. Jednym z jego autorów i beneficjentów jest Opel, który od 2016 roku rozwija tę technologię. Warto podkreślić, że uczestniczą w tym również takie tuzy, jak Mercedes-Benz, Volkswagen, MAN, BMW, Bosh i Continental.

Projekt IMAGinE
W projekt były zaangażowane niemieckie marki oraz rząd

Jak można się domyślać, wszystko było realizowane pod wodzą Niemców. Zainwestowano w niego ponad 38 milionów euro. Zainteresowało się nim Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu, co było oczywiście związane z rządowym wkładem finansowym.

Projekt IMAGinE – cóż to takiego?

Celem było stworzenie rozwiązania poprawiającego bezpieczeństwo za pomocą rozwiniętej komunikacji między pojazdami. Uzupełniają to systemy asystujące i liczne czujniki znajdujące się w nowoczesnych samochodach. Badania były prowadzone w pięciu kategoriach:

  • model środowiska kooperacyjnego – zależności technologii ograniczane działaniem pogody. W tym obszarze komunikacja między pojazdami pozwala na uzyskiwanie informacji o niewidocznych obiektach oraz zjawiskach dla kamer i czujników w niektórych pojazdach
  • kooperacyjna koordynacja manewrów – zarządzanie sytuacjami w ruchu drogowym. Najprościej mówiąc, dzięki komunikacji V2X (pojazdy-otoczenie) systemy mogą dostosować swoją pracę związaną z bezpieczeństwem do aktualnej sytuacji na drodze.
  • Nowe mechanizmy komunikacji – rozszerzenie formatów dających możliwość przepływu danych. Dzięki mnogości informacji, ocena sytuacji jest skuteczniejsza, co może pozwolić na rozładowanie nadmiernego zagęszczenia (zatoru drogowego)
  • Interakcje człowiek-maszyna – badania w tym obszarze miały na celu stworzenie ergonomicznego panelu instrumentów pokładowych, który pozwoli użytkownikowi na intuicyjną integrację z samochodem i szybkie zrozumienie przesyłanych komunikatów
  • Symulacja środowiska – badanie oparte na warunkach rzeczywistych. Instalowanie rozwiązań w prawdziwych samochodach i ich testowanie

Co z tego wszystkiego będzie? No cóż, to zależy od samych inżynierów, pieniędzy i tempa rozwoju. Informacje, które dał projekt IMAGinE z pewnością mogą wpłynąć na bezpieczeństwo. Sztuczna inteligencja jest coraz bardziej istotnym elementem prowadzenia samochodu. Im więcej otrzymujemy informacji mogących zminimalizować ryzyko, tym łatwiej będzie nam uniknąć niepożądanych zdarzeń.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mercedes EQE

Nowe akumulatory Mercedesa. Szybsze ładowanie i większy zasięg

BMW XM

BMW XM 2023. Tak może wyglądać bez kamuflażu