w

Pojedynek bawarskich legend – M3 E36 vs M3 E46 vs M2 Competition

Sportowe modele bawarskiej marki cieszą się uznaniem od kilku dekad. Te wyjątkowe auta potrafią podnieść poziom adrenaliny każdego fana motoryzacji.

Panowie z kanału carwow postanowili porównać osiągi trzech bardzo popularnych reprezentantów tej firmy. Tylko jeden z nich jest jeszcze w aktualnej gamie niemieckiego producenta. Zacznijmy jednak od najstarszego gracza w tym zestawieniu.

Model E36 to ulubieniec polskiej młodzieży. Krążą słuchy, że po naszym kraju jeździ więcej „eMek” w tej budzie, niż zostało wyprodukowanych… Tak czy inaczej, oryginał posiada 3-litrową jednostkę generującą 286 KM. Prezentowany egzemplarz został wyposażony w kilka dodatków (w tym nowy wydech), co zaowocowało wzrostem potencjału do 300 KM i 320 Nm. Wszystko to przy masie 1400 kg. Za przeniesienie mocy na tylną oś odpowiada 5-biegowy manual.

Kolejna generacja m3, czyli E46 ma natomiast 3,2-litrowego benzyniaka, który dysponuje mocą 340 KM i momentem obrotowym na poziomie 365 Nm. Waga? 1570 kg. Tutaj także zastosowano napęd na tył i manualną przekładnię, ale ma ona 6 przełożeń. Ostatnim zawodnikiem biorącym udział w pojedynku na prostej jest M2 Competition, czyli ulubieniec Clarksona. Sercem kompaktowego coupe jest 3-litrowy silnik produkujący 410 KM i 550 Nm. Podobnie jak u rodzimych konkurentów, zastosowano tu skrzynię mechaniczną. Masa własna pojazdu sięga 1500 kg.

Który z samochodów okaże się najszybszy? Stosunek mocy do masy wydaje się zbliżony, dlatego trudno wytypować faworyta. W tym przypadku najważniejsze będą wydajność i zestopniowanie skrzyń.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ford Kuga Plug-In Hybrid ST-Line – Wariant ekologiczny

Jak zepsuć DB11? Polakierować na różowo i zamontować felgi o absurdalnym wzorze