w

Po otwarciu OFFO 2013

Wystawy 5. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej prezentowane są w ponad 30 galeriach województwa śląskiego już od tygodnia. Nadszedł czas na podsumowanie otwarcia OFFO 2013, oraz zapowiedzi kolejnych imprez w ramach festiwalu.

 

Okazji do zobaczenia prezentowanych podczas 5. OFFO zdjęć otworkowych, autorstwa ponad pięćdziesięciu fotografów z Polski i ze świata, będzie jeszcze sporo, ponieważ festiwal trwa aż do grudnia. W piątek 25 października 2013, w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się uroczyste otwarcie połączone z wernisażami kilku wystaw.

 

 

Wstępniak w Ciasnej 

 

Punktualnie o godzinie 17 (jeszcze przed oficjalnym otwarciem OFFO) w jastrzębskiej Galerii Ciasna zaprezentowane zostały dwie wystawy ? ?In Laak’ Tech – ja jestem innym ty? Tomasza Warzyńskiego i ?Dinosaur Jr? Grzegorza Sawa-Borysławskiego.

 

Sawa-Borysławski prezentuje cykl fotografii wykonanych techniką kalotypii. Wszystkie prace są ręcznie barwione akwarelami i prezentują miniaturowe dinozaury stojące we Wrocławiu. Warzyński natomiast odwołuje się swoją wystawą do starożytnego pozdrowienia Majów. Autor mówi o swoich pracach, że są to portrety tej samej energii, stawia tezę, że my i to co nas otacza tak naprawdę różni się tylko formą. Dlatego postać na zdjęciach przeplata się z rzeczywistością miejsca.

 

Rozpoczęcie OFFO 

 

Główne otwarcie Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej odbyło się jak co roku w jastrzębskim Miejskim Ośrodku Kultury, gdzie zaprezentowane zostały wystawy Jakuba Luboradzkiego, Michała Radochońskiego, Petera Wiklund ze Szwecji oraz Thomasa Töpler z Niemiec.

 

OFFO Objazdowe

Ważną częścią otwarcia OFFO 2013 była wystawa zbiorowa ?OFFO Objazdowe?, na której każdy z uczestników festiwalu prezentował jedną pracę. Tradycją stało się, że goście przybyli na rozpoczęcie festiwalu oddają głosy na najlepsze według nich zdjęcia ?OFFO Objazdowego?. W tym roku wyróżnienie publiczności otrzymał ?W&R okazjonalny tandem artystyczny?, czyli Wiesława Stasińska i Ryszard Poprawski, którzy odebrali nagrodę ufundowaną przez sklep fotociemnia.pl.

 

Spośród osób głosujących wylosowany został jeden szczęśliwiec ? Krzysztof Szlapa, do którego powędrowało specjalne zdjęcie otworkowe Pawła Janczaruka, wykonane na liściu dębu.

 

Dzień drugi rozpoczęcia

Drugi dzień otwarcia OFFO artystycznie rozpoczął się o godzinie 15 w Galerii Katakumby, gdzie zaprezentowana została wystawa Projekt ?Twarzysze? Kamila Myszkowskiego oraz ?Cubiculum Obscurum? Bogdana Kiwaka. Wszyscy chętni mogli również odwiedzić pobliską galerię da Vinci, gdzie prezentowane są wystawy: ?Astenia? grupy Boole Głowy Team oraz ?Boat? i ?WindyConquistadors? Mirosława Radomskiego.

 

„Drugie” otwarcie w Olzie

Kolejnym, obowiązkowym miejscem na mapie festiwalu stał się Wiejski Dom Kultury w Olzie, gdzie nastąpiło ?drugie? otwarcie OFFO. Prezentowane tam wystawy ?Dark Romantic? Nhung Dang z Wielkiej Brytanii, ?GAME OVER? Matthiasa Hagemanna (Niemca mieszkającego w Chinach) i ?Grupy Solarigrafia Dębica? zostały dopełnione pokazem multimediów oraz Kramikiem Otworkowym.

 

Wspomniany wyżej Kramik, był nowością OFFO. Autorzy przybyli na otwarcie festiwalu mogli zabrać ze sobą kilka swoich prac i w Olzie wymienić się nimi ze zgromadzonymi. Jak podkreślają organizatorzy OFFO, w ten sposób dają możliwość ?skompletowania wspaniałej kolekcji, która po latach warta będzie majątek?.

 

Co jeszcze w planach?

 

Wszystkim tym, którzy nie wzięli udziału w rozpoczęciu 5. Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO 2013 przypominamy że wystawy festiwalowe można z małymi wyjątkami oglądać od 25 października do końca listopada. Wyjątkowe są wystawy otwarte w innych terminach, ich rozpiskę podajemy poniżej.

 

5 listopada wernisaż wystaw ?Moje pierwsze fotografie otworkowe? Marzeny Kolarz, ?Gdy fronton domu…? Wojciecha Potockiego, i cyklu fotografii Kuby Szkudlarka w galerii ?Kameralna? w Jaworznie, godz. 18.00.

 

12 listopada wernisaż wystaw ?Kwiaty dla Bożeny? Witolda Englendera oraz ?W zasięgu wzroku? i ?PAMIĘTNIK? Krzysztofa Szlapy w galerii ?Gawra? w Raciborzu, godz. 18.00.

 

13 listopada wernisaż wystawy ?OCZY BOGA? georgii Krawiec w galerii ?Katowice? ZPAF, godz. 18.30.

 

16 listopada g.12.00 – 17.00 Warsztaty fotografii otworkowej połączone z pokazami multimediów – warsztaty otwarte dla wszystkich chętnych, prowadzone przez Pawła Janczaruka, Jakuba Kaszubę i Krzysztofa Sowę (Ilość miejsc ograniczona ? łącznie w dwóch grupach 30-40 osób)

 

26 listopada finisaż wystawy ?Romski Pstryk ? Romani Clik? (Marta Kotlarska, Malgorzata Mirga-Tas i romskie dzieci) w Galerii Wydziału Mediów, Aktorstwa i Reżyserii WST w Zabrzu, godz. 18.00.

 

Autor: Kamil Myszkowski

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Honda zespołowym mistrzem świata MotoGP!

Porsche Cayenne Turbo od Anderson Germany