w

Pininfarina zaprojektowała koncept ciągnika rolniczego. Lamborghini wygląda przy nim archaicznie

Traktor Pininfarina
Pininfarina zaprojektowała koncept ciągnika rolniczego. Lamborghini wygląda przy nim archaicznie

Firma New Holland ma ponad stuletnią tradycję w tworzeniu maszyn i narzędzi rolniczych. Ten projekt może zwiastować jej przyszłość.

Pininfarina zaprojektowała koncept nowego ciągnika rolniczego, który powstał przy współpracy z New Holland. Nosi nazwę Stradale i jego głównym środowiskiem mają być winnice, gdzie kluczowe jest poruszanie się po wąskich alejkach.

Kabina w kształcie kieliszka
Kabina ma kształt kieliszka szampana

Pod względem stylistycznym to mieszanka traktora i kombajnu. Wygląda naprawdę futurystycznie. Kluczowa jest tu kabina w kształcie kieliszka szampana. Osadzono ją na szerokiej, nowoczesnej platformie, która znajduje się nad kołami wykorzystującymi unikatowe ogumienie. Wrażenie robi nawet minimalistyczna drabinka.

Nowoczesne miejsce pracy rolnika

Podejrzewamy, że większość polskich rolników miałaby problem z odnalezieniem się w takiej kabinie. Wydaje się jednak, że to kwestia wprawy. Podobnie jak w samochodach, wiele oparto na dotykowym ekranie wielofunkcyjnym.

New Holland Stradale Pininfarina
Kokpit oparto na ekranach wielofunkcyjnych

Warta uwagi jest świetna widoczność. Kabina została całkowicie przeszklona, co dla operatora takiej maszyny jest bardzo dużym udogodnieniem. Dostanie się do wnętrza oznacza pełne otwarcie szklanej obudowy.

New Holland Stradale Pininfarina
Maszyna została zaprojektowana z myślą o winnicach

Dane techniczne New Holland Stradale nie zostały ujawnione. Wiadomo jedynie, że miałby on skrywać napęd elektryczny. To oczywisty kierunek, który w końcu zostanie obrany również w przemyśle rolniczym.

Jesteśmy ciekawi, kiedy tak awangardowo wyglądająca maszyna mogłaby trafić do produkcji seryjnej. Podejrzewamy, że jeszcze w tej dekadzie powstaną podobne projekty, które trafią na europejskie pola.

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Radiowóz omija przed przejściem dla pieszych

Omijanie przed przejściem – wykonanie policyjne. Od stycznia 1500 złotych kary za takie wykroczenie

Koncepty Infiniti 2030

Infiniti planuje elektryfikacje, ale nie zamierza rezygnować z silników spalinowych