w

Peugeot 308 2022 – pierwsze zdjęcia trzeciej generacji. Wiemy już całkiem sporo!

Peugeot 308 2022 photos
Peugeot 308 2022 - pierwsze zdjęcia trzeciej generacji. Wiemy już całkiem sporo!

Trzecia generacja francuskiego auta kompaktowego zbliża się wielkimi kołami! Czego możemy się spodziewać?

Zacznijmy od tego, że będzie to pierwszy model, którzy otrzyma zaprezentowane w tym tygodniu logo. Zmiana znaczka to powrót do korzeni i jednoczesna próba zmiany wizerunku – marka ma coraz wyraźniej zbliżać się do klasy premium. Warto dodać, że logo będzie umiejscowione również na przednich błotnikach.

Peugeot 308 2022 – wyrazisty design

Kolejne wcielenie kompaktowego Peugeota skorzysta z najnowszego nurtu stylistycznego, który został wprowadzony przez model 508. Zdradzają to nieoficjalne zdjęcia, które trafiły do sieci. Widać na nich reflektory z ledowymi „kłami” i bardzo duży grill o nowej fakturze z ładnie wkomponowanym logo.

Peugeot 308 2022 design
Przednie reflektory, wzorem 508, otrzymały ledowe pazury

Z tyłu natomiast zagościły wąskie lampy z charakterystycznym wypełnieniem. Bez wątpienia będzie z nimi sąsiadować czarna listwa biegnąca przez całą szerokość klapy – podobnie jak w innych nowych samochodach tej marki.

Peugeot 308 third generation
Z tyłu zagościły wąskie lampy złączone czarną listwą

Wnętrze nie zostało ujawnione nawet w najmniejszym stopniu. Wydaje się jednak, że zagości tam najnowszy i-cockpit z cyfrowymi zegarami, zaktualizowanym, większym ekranem multimedialnym i wysoko poprowadzonym tunelem środkowym. Spodziewamy się wysokiej jakości materiałów i takiego też spasowania.

Nowy Peugeot 308 – silniki

Trudno oczekiwać, by Francuzi ujawnili gamę jednostek napędowych na trzy tygodnie przed oficjalną premierą. Przeczuwamy jednak, że będą to konstrukcje znane z innych modeli Peugeota reprezentujących segmenty C i D.

Peugeot 308 2021 logo
Trzecia generacja 308 będzie pierwszym modelem z nowym logo

Duże prawdopodobieństwo, że bazową jednostką i motorem sprzedaży będzie silnik 1.2 PureTech, który może oferować 100-150 koni mechanicznych (2-3 warianty). Czy należy spodziewać się większej, 4-cylindrowej konstrukcji o pojemności 1,6 litra? Jeżeli tak, to w 180-konnej konfiguracji. Niewykluczone, że silniki otrzymają elektryczne wsparcie, co oznacza układy miękkich hybryd.

Nie wiadomo, czy Peugeot utrzyma w gamie diesla. Liczymy, że tak, ponieważ to wciąż pożądany wariant – zarówno przez klientów indywidualnych, jak i flotowych. Podejrzewamy więc, że pod maskę trafi 1.5 BlueHDi o mocy 130 koni mechanicznych.

Peugeot 308 2021 silniki
Pod maską powinny zagościć silniki PureTech i diesle BlueHDi. Niewykluczone, że pojawi się też hybryda plug-in

Niewykluczone, że gamę wzbogaci hybryda plug-in. Jeśli tak się stanie, będzie to podstawowy układ znany z 508 PHEV 225. Jego fundamentem jest 1,6-litrowy, doładowany benzyniak uzupełniony jednym silnikiem elektrycznym. Łączny potencjał to 225 koni mechanicznych. Za przeniesienie mocy na oś przednią odpowiada 8-biegowy automat. Zasięg na samym prądzie może sięgać około 50 kilometrów.

Peugeot e-308 – czy trafi do oferty?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy francuska marka będzie chciała inwestować w elektryczne auto tej klasy. Przypomnijmy, że w gamie są już e-208, e-2008 i e-Rifter. Wszystkie trzy modele korzystają ze 136-konnej jednostki napędowej, która w 308 raczej nie robiłaby szału. Pamiętajmy jednak, że normy są normami. Poza tym, inżynierowie mogliby stworzyć mocniejszą wersję elektryczną, ale jest jeszcze za wcześnie, by podawać prawdopodobne parametry.

Pozostaje już tylko czekać na kolejną porcję zdjęć i oficjalne dane techniczne. Przypomnijmy, że premiera nowego 308 ma nastąpić 18 marca 2021 roku.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

McLaren vs Lamborghini on the public road

Dwóch ścigantów i rozbicie McLarena. Auto było wynajęte.

Women's World Car of the Year 2021

Kobiecy Samochód Roku 2021: Panie z całego świata wybrały zwycięzców w 9 kategoriach