w

Oto jak Norwegowie szanują ścieżki rowerowe

Ścieżki rowerowe w Norwegii
Oto jak Norwegowie szanują ścieżki rowerowe

Konflikty rowerzystów z kierowcami to u nas codzienność. Jedni mają pretensje do drugich i na odwrót – niekończąca się opowieść.

Bez względu na poglądy, trzeba jednak szanować przepisy i siebie nawzajem. To, że można żyć w zgodzie i korzystać z tego samego ruchu drogowego ujawnia Norwegia. Tamtejsi kierowcy, motocykliści i rowerzyści podchodzą do siebie znacznie bardziej neutralnie, niż ma to miejsce w Polsce.

Właśnie dlatego powstają u nas kanały internetowe i liczne nagrania ujawniające lokalne patologie drogowe. Warto jednak zobaczyć, jak to wygląda na północy Europy. Wyznaczona strefa dla rowerów jest praktycznie nienaruszalna dla pojazdów czterokołowych.

Osoby prowadzące wszelkiego rodzaju samochody zachowują właściwy odstęp i nie ma konieczności ich omijania. Rowerzyści natomiast nie kombinują, skacząc z chodnika na drogę, a z drogi na ścieżkę (w zależności, gdzie mają zielone) Tym sposobem nikt nie wchodzi nikomu „w paradę”. Można? Można. Potrzeba jedynie dobrej infrastruktury i wzrostu świadomości.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kia Sportage 2022

KIA Sportage 2021: tak może wyglądać nowa generacja!

BMW M4 2021 zmieniony grill

BMW M4 2021 z małym grillem. To musiało się stać