w , ,

Opłaty dodatkowe w wypożyczalni samochodów

Wynajęcie samochodu wymaga od klienta podpisania stosownej umowy oraz przestrzegania zasad określonych w regulaminie. Nawet nieduże odstępstwo od ustalonych obowiązków może się wiązać z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Za co mogą zostać naliczone regulaminowe opłaty dodatkowe?

Umowa z wypożyczalnią

W wypożyczalniach zwykle znajdują się zadbane, odpowiednio wyposażone, całkowicie sprawne oraz do pełna zatankowane pojazdy. Firmy oferujące usługi najmu starają się jak najlepiej spełniać wymogi klientów, jednak muszą równocześnie dobrze zabezpieczać własne interesy. Każda firma posiada własny regulamin opłat dodatkowych – naliczanych w formie kar za jakiekolwiek odstępstwo od zawartej umowy. Atrakcyjne warunki współpracy oferuje wypożyczalnia samochodów Kraków.

Kary za odstępstwo od regulaminu

Osoba wypożyczająca samochód może się spodziewać kary np. za nieterminowy zwrot pojazdu. Poszczególne firmy mogą różnie podchodzić do tego problemu. Bardzo często opóźnienie zwrotu auta o kilka godzin nie jest winą klienta, tylko wynika z różnych zdarzeń losowych. Wypożyczalnie często dopuszczają możliwość telefonicznego zgłoszenia opóźnienia, dzięki czemu naliczana jest standardowa opłata za dzień wynajmu. Jeżeli jednak klient w żaden sposób nie zgłosi spóźnienia, kara może być wysoka. Karę ponieść można także za przekazanie auta osobie nieuprawnionej lub za palenie wewnątrz pojazdu.

Kara za szkody

Klient przejmujący samochód od wypożyczalni, bierze za niego odpowiedzialność materialną. Większość wydatków związanych z naprawą szkód wypadkowych pokryć można ubezpieczeniem z polisy OC. Klient ponosi jednak odpowiedzialność finansową za dni przestoju auta, które nie może zostać w tym czasie wypożyczone innej osobie. Należy też płacić za szkody będące wynikiem ingerencji w strukturę pojazdu, aktem wandalizmu lub przypadkowym uszkodzeniem – np. zgubieniem jednego z kołpaków. Opłaty dodatkowe naliczane są także za niepoinformowanie wypożyczalni o konieczności wykonania przeglądu technicznego, gwarancyjnego lub pogwarancyjnego.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gdy nie możesz wyjechać pick-upem, ale kolega ma Subaru… (Video)

Skoda Karoq 1.5 TSI DSG Style – Modnie i praktycznie