w , ,

Odszkodowanie z AC w wariancie kosztorysowym – zalety i wady

Ubezpieczenie AC chroni własność ubezpieczonego i dotyczy ono uszkodzenia własnego pojazdu, które wynika z wypadku drogowego lub innych zagrożeń: wandalizmu czy klęsk żywiołowych. Jest to bardzo potrzebne ubezpieczenie, szczególnie w przypadku nowszych i droższych samochodów, w których naprawy mogą sięgać tysięcy złotych. Warto wiedzieć, że są różne warianty rozliczeń za szkody z AC. Omówimy wariant kosztorysowy AC, który polega na tym, że odszkodowanie wypłacane jest gotówką.

Wariant kosztorysowy odszkodowania z autocasco

Wariant kosztorysowy AC wygląda tak, że po zgłoszeniu szkody ekspert dokonuje wyceny na podstawie stawek za pracę w danym regionie, cen części i innych materiałów niezbędnych do naprawy pojazdu. Efektem pracy eksperta jest kosztorys, z którego wynika kwota odszkodowania. Jeżeli się zgodzisz z ekspertyzą, otrzymasz pieniądze w gotówce i możesz je przeznaczyć na jakikolwiek cel. Wcale nie musi to być naprawa pojazdu, ponieważ ubezpieczyciel nie sprawdza, na co zostały wydane pieniędzy.

Wariant rozliczenia odszkodowania z AC często trzeba wybrać już w momencie zakupu polisy. Przy wariancie kosztorysowym składka jest niższa niż przy rozliczeniu bezgotówkowym – – mówi ekspert z serwisu porownywarka-oc-ac.pl.

Wady wariantu kosztorysowego

Niewielu kierowców decyduje się na wypłatę odszkodowania w gotówce, ponieważ towarzystwa mają skłonności do zaniżania kwot. Często biorą pod uwagę ceny tańszych zamienników, nie uwzględniają podatku VAT albo zaniżają wartość rynkową pojazdu. Każdy powinien pilnować swojego interesu, dlatego realnie oceniaj straty, by upewnić się, że otrzymane pieniądze pokryją koszty szkód.

Warto też wziąć pod uwagę, że możesz ponieść dodatkowe koszty, które nie zostaną uwzględnione w kosztorysie ? np. holowania samochodu, leczenia itp. W trakcie naprawy może się okazać, że szkody są znacznie większe, niż wynikało to z ekspertyzy. Po wypłacie odszkodowania trudno będzie się domagać od towarzystwa dodatkowych pieniędzy.

Nawet jeśli wybierzesz wariant gotówkowy, to pamiętaj, że samodzielna naprawa pojazdu będzie wymagała od Ciebie więcej czasu i stresu. Trzeba znaleźć warsztat, uzgodnić wszystko z mechanikiem, kontrolować postępy pracy itp.

Jeżeli ubezpieczyciel zapyta się Ciebie, czy chcesz przyjąć odszkodowanie w gotówce, sprawdź, czy to Ci się opłaca. Jeżeli uznasz, że starczy Ci na naprawę pojazdu ? przyjmij pieniądze.

Kiedy wariant kosztorysowy się opłaca?

Wariant kosztorysowy najczęściej wybiera się w sytuacji, gdy samochodu nie można naprawić. Zdarza się, że uszkodzenia pojazdu są tak duże, że żadna naprawa nie przywróci go do stanu przed wypadkiem. Może się też zdarzyć, że koszty napraw przekraczają wartość samochodu. Wówczas ubezpieczony wypłaca odszkodowanie w gotówce, ale jego wysokość może być mniej lub bardziej satysfakcjonująca. Ubezpieczyciele stosują różne przeliczniki, jednak najczęściej biorą pod uwagę wartość rynkową pojazdu, czyli cenę, po jakiej mógłby zostać sprzedany na rynku wtórnym w stanie przed wypadkiem.

W przypadku szkody całkowitej kierowcy często przyjmują odszkodowanie w gotówce, ponieważ jest to dla nich opłacalne albo po prostu nie mają innego wyjścia. Na wariant kosztorysowy AC zgadzają się także kierowcy, którzy nie chcą już jeździć powypadkowym autem.

Co zrobić, kiedy nie zgadzasz się z oceną szkód?

To ekspert określa, czy pojazd powypadkowy jest technicznie możliwy do naprawienia, czy szkoda jest nieodwracalna. Ustala również koszty szkód, z którymi Ty możesz się nie zgodzić. Właściciel pojazdu zawsze otrzymuje kopię ekspertyzy.

Może się zdarzyć, że żaden wariant odszkodowania z autocasco nie będzie Ci odpowiadał, ponieważ wycena szkód Twoim zdaniem będzie niewłaściwa. W przypadku niezgodności z wnioskami rzeczoznawcy powołanego przez TU ubezpieczony może odwołać się na własny koszt do wybranego przez siebie eksperta.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Świetny poradnik! W takich sytuacjach jednak trzeba mieć rozeznanie i dokładnie wiedzieć co nam się należy. Ubezpieczyciel też pokrywa niektóre naprawy u mechanika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mercedes-Benz CLA 2019

Wyścig dwóch Ferrari zakończony na barierkach (Video)