w ,

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu?

Ubezpieczenia auta - jak zdobyć najtańsze
Od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu?

Podczas wyboru oferty polisy OC, która najlepiej spełni nasze oczekiwania, najczęstszym kryterium staje się jej cena. Rynek ubezpieczeniowy jest mocno zróżnicowany pod tym kątem.

Jednakże wszystkie towarzystwa oferujące OC, AC i NNW uzależniają koszt ubezpieczenia od konkretnych warunków. Sprawdź, kiedy za polisę zapłacisz najwięcej, od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodu oraz jak obniżyć jej cenę.

Ubezpieczenie samochodu. Od czego zależy jego cena?

Istnieje szereg czynników, które bezpośrednio wpływają na wysokość poniesionych kosztów za wykup polisy na auto. Przyjrzyjmy się dokładniej tym najważniejszym.

Pierwszą składową ceny ubezpieczenia jest wiek kierowcy oraz wynikający z niego staż w prowadzeniu samochodu. Okazuje się bowiem, że najmłodsi posiadacze prawa jazdy, dopiero rozpoczynający swoją przygodę na drodze, muszą liczyć się z większymi kosztami za wykup ubezpieczenia. Zasada ta wynika z prewencyjnego działania wielu towarzystw ubezpieczeniowych.

Ich celem jest ograniczenie liczby wypadków, które w statystycznej większości są powodowane przez młodych kierowców. Chęć popisania się nabytymi umiejętnościami, brawurowa jazda oraz powolne zdobywane doświadczenie są najczęstszymi powodami kolizji drogowych, które powodują. Wyższa cena ubezpieczenia ma za zadanie zachęcić ich do ostrożniejszej i bezpieczniejszej jazdy.
Podczas kalkulacji konkretnej oferty brane są również pod uwagę parametry posiadanego auta.

Najczęściej ubezpieczyciel przygląda się wiekowi pojazdu, jego marce, modelowi, a przede wszystkim pojemności silnika. Im jest ona większa, tym wyższa będzie cena ubezpieczenia.
Na wysokość ceny polisy ma także wpływ miejsce zamieszkania kierowcy. Dzięki konkretnym statystykom drogowym towarzystwa ubezpieczeniowe mają wiedzę, w jakich regionach dochodzi najczęściej do wypadków. Dlatego w niektórych z nich, szczególnie w aglomeracjach miejskich, ceny ubezpieczeń mogą być o wiele wyższe, niż w mniejszych miejscowościach.

Co jeszcze wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Równie istotną składową kosztu polisy jest stan cywilny kierowcy oraz liczba posiadanych dzieci. Ceny ubezpieczenia OC dla osób żyjących w małżeństwie lub posiadających potomstwo są z reguły niższe w porównaniu z osobami stanu wolnego. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że cena ubezpieczenia może ulec zmianie np. po rozwodzie.

Na wysokość ceny polisy wpływa również sytuacja na rynku ubezpieczeniowym oraz rozłożenie płatności na raty. Towarzystwa ubezpieczeniowe niejednokrotnie ze względu na zmieniające się trendy w branży nie mogą obniżać cen ubezpieczeń, nawet w sytuacji posiadania nowych zniżek.

Jak można obniżyć cenę ubezpieczenia samochodu?

Istnieje kilka sposobów na obniżenie kosztów z tytułu wykupienia polisy na nasz pojazd. Pierwszym z nich jest zakupienie ubezpieczeń w pakiecie. Klienci korzystający z najczęściej kupowanego zestawu polis: OC, AC i NNW mogą liczyć na szereg zniżek z tego tytułu.

Inną metodą na znalezienie najniższej ceny ubezpieczenia jest porównywanie cen za pomocą dedykowanych stron internetowych. Dzięki tej prostej metodzie możesz dowiedzieć się, który z ubezpieczycieli zaproponuje Ci najlepsze warunki umowy zgodne z twoimi wymaganiami oraz o niskiej cenie. Warto też pamiętać, że proponowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe rozłożenia płatności na raty nie są wcale opłacalne. Do każdej stawki doliczane są bowiem dodatkowe opłaty, które podnoszą ostateczny koszt ubezpieczenia.

Ubezpieczenie samochodu. Najważniejsze informacje

Podczas szukania konkretnej oferty ubezpieczeniowej warto zapoznać się z warunkami kilkunastu firm. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów. Wejdź na www.link4.pl i sprawdź ofertę ubezpieczeń OC, AC i NNW.

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl

Materiał powstał we współpracy z LINK4.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kradzież rosyjskiego czołgu

Rolnik ukradł czołg rosyjskiemu agresorowi. Wziął go na hol traktorem (wideo)

Wybór opon letnich

Jak wybrać opony letnie?