w

Nowy Citroen C3 jest crossoverem. U nas go nie kupisz

New Citroen C3
Nowy Citroen C3 jest crossoverem. U nas go nie kupisz

Francuska marka zaprezentowała nowy model wykorzystujący starą nazwę. Z czym mamy do czynienia?

Nowy Citroen C3 jest crossoverem, który trafi do Indii oraz na rynki Ameryki Południowej. Nie wiadomo, dlaczego producent nie zdecydował się na indywidualną nazwę. Wydaje się, że lepiej byłoby, gdyby na klapie widniał napis C2 Aircross. Pasowałby do międzynarodowej nomenklatury. Przejdźmy jednak do kluczowych wątków.

Citroen C3 2021 - rear
Samochód ma niecałe 4 metry długości

Samochód ma 398 centymetrów długości, co jasno wskazuje jego przeznaczenie. Rozstaw osi jest dokładnie taki sam, jak w europejskim C3 (254 centymetry). Bazuje na platformie PF1, co oznacza, że nie ma pokrewieństwa choćby z Peugeotem 208. Pod względem stylistycznym przypomina inne modele tej firmy, choć jego proporcje nie są typowe. Wysoka i wąska sylwetka sugeruje miejskie ambicje.

Pas przedni czerpie garściami z Citroena C3 oferowanego w Europie. Jest jednak nieco wyżej poprowadzony i posiada dodatkowe elementy ochronne, jak przystało na crossovera. Z tyłu natomiast zagościły lampy o prostym kształcie, szeroka klapa bagażnika i wąska szyba. Jak można się domyślać, auto będzie występowało w różnych konfiguracjach stylistycznych (w tym dwukolorowych).

Wnętrze Citroena C3 2022

Nawet po zdjęciach można wywnioskować, że zastosowane tworzywa są twarde. Pozostaje liczyć na solidne spasowanie. Pod względem kolorystycznym nie sposób narzekać. Jasne dekory i elementy tapicerowane ożywiają całość.

Citroen C3 2021 wnętrze
Kokpit topowej wersji nie jest przeładowany nowoczesnymi rozwiązaniami, co jasno wskazuje na sprzedaż na rynkach rozwijających się

Projekt kokpitu jest typowy dla Citroena. Przed kierownicą zagościły cyfrowe wskaźniki. Wyświetlacz ma raczej skromne rozmiary. Obok niego zagościł duży ekran multimedialny z funkcją dotyku. Co ważne, zagospodarowano również miejsce na niezależny panel klimatyzacji.

Samochód będzie miał charakter budżetowy, co nie jest zaskoczeniem biorąc pod uwagę rynki docelowe. Właśnie dlatego zastosowano w nim proste rozwiązania, które nie wywindują ceny do przesadnych wartości. Przykładami mogą tu być pokrętła manualnej klimatyzacji oraz kierownica, która na lewym ramieniu została pozbawiona przycisków. Na prasowych zdjęciach nie ma też przycisków od sterowanie tylnymi szybami. A powszechnie wiadomo, że w trakcie premiery pokazuje się topowe konfiguracje.

Citroen C3 crossover
Samochód będzie produkowany w Indiach i Brazylii. Pierwsze egzemplarze wyjadą na drogi w drugiej połowie 2022 roku

Jak sugerują przedstawiciele francuskiej marki, nowy Citroen C3 ma wyróżniać się przestronnością. Podejrzewamy więc, że cztery osoby będą miały w miarę komfortowe warunki podróżowania. Warto dodać, że pojemność bagażnika wynosi 315 litrów.

Początek sprzedaży w 2022 roku

Nowy Citroen C3 pojawi się w ofercie w pierwszej połowie 2022 roku. Będzie produkowany w Indiach i Brazylii. Plany produkcyjne sięgają 100 tysięcy egzemplarzy rocznie. Są więc bardzo ambitne.

W gamie jednostek znajdą się pewnie propozycje benzynowe. Podejrzewamy, że topowym wariantem będzie 110-konny silnik z rodziny PureTech.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hamowanie przed maską i zderzenie z ciężarówką

Celowo hamował przed ciężarówką, by ją spowolnić. W końcu się doigrał (wideo)

Volkswagen w F1

Mercedes chce Volkswagena w F1. Trwają rozmowy na temat przyszłych silników