w

Nowa marka Stellantis w Polsce. Produkcja w Tychach, dobre ceny

Leapmotor International
Nowa marka Stellantis w Polsce. Produkcja w Tychach, dobre ceny

Czy Polskę można nazywać fabryką Europy? Byłoby miło, tym bardziej że mamy świetnych pracowników sprawdzających się na każdym szczeblu. Wiedzą o tym inwestorzy z całego świata, którzy chętnie wybierają nasz kraj i wykorzystują jego potencjał.

Kolejnym tego przykładem jest nowa marka Stellantis, której plany zakładają ekspansję Starego Kontynentu. Nosi nazwę Leapmotor International i jest spółką joint-venture, w której wspomniany koncern ma 51 procent udziałów. Sprzedaż w Europie ma rozpocząć się już za cztery miesiące, czyli we wrześniu 2024 roku.

Warto podkreślić, że mimo europejskich środków, jest to tak naprawdę chińska firma. Poza naszym regionem, zamierza pojawić się w Azji Pacyficznej, Ameryce Południowej, Afryce i Indiach. Co ciekawe, w tym gronie nie ma Ameryki Północnej. To też oznacza, że producent stawia na rynki rozwijające się, gdzie klienci szukają budżetowych propozycji.

Nowa marka Stellantis w Polsce
Kalendarz premier Leapmotor

Przystępne ceny mają być kluczowe dla sukcesu tego projektu. Wiemy, że najpierw zostaną rozwinięte struktury sprzedażowo-serwisowe w takich krajach, jak Francja, Holandia, Belgia, Niemcy, Grecja, Rumunia, Włochy i Portugalia.

Początkowo ma powstać 200 salonów. Z kolei do końca 2026 roku będzie ich aż pół tysiąca. Wśród nich znajdą się także te zlokalizowane w Polsce, choć póki co nie wiadomo, kiedy dokładnie to nastąpi. Nasz rynek nie jest priorytetem.

Nowa marka Stellantis – gama

Z perspektywy polskiego klienta, najważniejszym modelem może okazać się Leapmotor T03. Dlaczego? Ponieważ będzie składany w Tychach, gdzie znajdują się zakłady produkcyjne Stellantis. To też pozwoli na utrzymanie miejsc pracy.

T03 jest miejskim autem reprezentującym segment A. Jego cena ma wynosić mniej niż 20 tysięcy euro – bez rządowych dopłat. Należy więc upatrywać w nim konkurenta Dacii Spring, która niedawno doczekała się nowej generacji. Dane techniczne samochodu nie zostały ujawnione, ale wiemy, że jego zasięg wynosi 265 kilometrów (według norm WLTP).

Leapmotor T03
Leapmotor T03

W ofercie będzie także Leapmotor C10, który jest przeciwieństwem T03. To model reprezentujący klasę średnią. Wykorzystuje płytę podłogową Leap 3.0, która pozwala na stosowanie zarówno napędów elektrycznych, jak i hybrydowych. Oba będą dostępne w sprzedaży.

Odmiana elektryczna ma zapewniać do 420 kilometrów zasięgu (zgodnie z WLTP). Co ciekawe, ten spory SUV uzyskał pięć gwiazdek w testach Euro NCAP, co z pewnością pozytywnie wpływa na jego wizerunek.

Czy nowa marka Stellantis ma szanse na sukces? Mimo dużej konkurencji, jest to możliwe. Będzie jednak potrzeba dobrze skalkulowanych cen, które przyciągną do salonów pragmatycznych klientów.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

F1 kierowcy sezon 2025

Pozostało 11 wolnych foteli w F1 na sezon 2025. No dobra, 10 nie licząc Strolla

BYD Shark PHEV

BYD Shark PHEV: 430 KM, szybkie ładowanie, 100 km na prądzie