w

Nowa Lancia Ypsilon coraz bliżej. Oto oficjalna zapowiedź

Nowa Lancia Ypsilon
Nowa Lancia Ypsilon coraz bliżej. Oto oficjalna zapowiedź

Włoska marka nie jest w znakomitej sytuacji, ale wkrótce ma to się zmienić. Wszystko za sprawą nowej strategii opracowanej pod skrzydłami koncernu Stellantis.

Legendarny producent, który napisał swój istotny rozdział w sporcie motorowym nie ma dziś czym handlować. W jego gamie jest tylko leciwy model oferowany jedynie we Włoszech. Będzie jednak lepiej, ponieważ nowa Lancia Ypsilon jest już w drodze.

Potwierdza to oficjalna zapowiedź marki, która właśnie została udostępniona w sieci. Co ciekawe, na początku oferowana będzie wersja specjalna o nazwie Edizione Limitata Cassina.

Cassina to włoska firma zajmująca się produkcją mebli najwyższej jakości. Można więc założyć, że limitowana seria będzie oferować unikatowe wykończenie i specjalne oznaczenia. Łącznie ma powstać 1906 egzemplarzy. To oczywiście nawiązanie do 117. rocznicy powstania Lancii.

Nowa Lancia Ypsilon – jaka będzie?

Z pewnością nie zabraknie jej stylu. Zadebiutuje na platformie przystosowanej do aut miejskich, z której korzystają już inne modele koncernu Stellantis.

Co ważne, nowa Lancia Ypsilon będzie dostępna zarówno wersji hybrydowej, jak i elektrycznej. Można więc podejrzewać, że ten pierwszy wariant zostanie oparty na doładowanym silniku o pojemności 1,2 litra uzupełnionym instalacją 48-woltową. Jego spodziewany potencjał to 136 koni mechanicznych.

Nowa Lancia Ypsilon
Nowa Lancia Ypsilon – zapowiedź edycji specjalnej

Z kolei wersja elektryczna powinna otrzymać jednostkę o mocy około 150 koni mechanicznych. Jej potencjał trafi zapewne na oś przednią. Zasięg? To zależy od baterii, ale spodziewamy się mniej więcej 300 kilometrów na jednym ładowaniu.

Jesteśmy ciekawi, czy nowy Ypsilon będzie bliżej typowego auta miejskiego jakim jest Peugeot 208, czy jednak wykorzysta podzespoły miejskiego crossovera i będzie bliskim krewnym Jeepa Avengera oraz Fiata 600.

>Wygląda jak nowa Lancia Delta, ale to brytyjska nowość oferująca 641 KM

Wydaje się, że pierwszy scenariusz jest bardziej wiarygodny, co sugeruje plotka na temat produkcji auta w Saragossie (Hiszpania). Właśnie tam powstaje Opel Corsa.

Elektryczny crossover powinien dołączyć do gamy Lancii w 2026 roku. Ma nosić nazwę Gamma. Z kolei w 2028 roku pojawi się nowa Delta dostępna jedynie z napędem elektrycznym.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mercedes-AMG S 63 E Performance

Klasa S od Mansory. Przyspiesza, jak Aventador

Honda Jazz IV

Niezawodny samochód miejski z drugiej ręki. Przestronny i nieźle wyposażony