w ,

Nowa generacja silników BMW w drodze

Większa wydajność przy mniejszym zużyciu paliwa – takie mają być nowe jednostki z Bawarii

Silniki benzynowe i wysokoprężne z serii Efficient Dynamics podobnie jak do tej pory będą występować w wersjach z trzema lub czterema cylindrami. Znajdą one szerokie zastosowanie w gamach BMW oraz Mini – pierwszym modelem korzystającym z nowych silników będzie kolejna generacja BMW serii 5, której debiut odbędzie się w 2017 roku. Wszystkie jednostki benzynowe otrzymają dodatkowe 7 KM i 20 Nm, zużycie paliwa i emisja szkodliwych związków ma spaść o 5 %. Standardem będą układy Valvetronic oraz podwójny Vanos (po jednym od strony układu dolotowego i wydechowego). Zmianie uległo położenie turbosprężarki oraz kolektora wydechowego, a ciśnienie paliwa wzrośnie o 350 bar, co zdaniem BMW wpływa na lepsze dozowanie mieszanki paliwowej i tym samym redukcję zanieczyszczeń. Nowy będzie także wydajniejszy układ chłodzenia, który dzięki nowej pompie zapewni oddzielne chłodzenie blokowi silnika oraz głowicy.

Silniki wysokoprężne również mają osiągać o 5 % niższe zużycie paliwa oraz emisji szkodliwych związków, a wszystkie motory czterocylindrowe będą korzystać z dwóch turbosprężarek – dotychczas to rozwiązanie było stosowane tylko w najmocniejszych wariantach. Wszystkie jednostki zyskają wydajniejsze układy EGR oraz selektywne katalizatory SCR korzystające z mocznika AdBlue, wydatnie obniżające emisję tlenków azotu. Z innych modyfikacji należy wspomnieć o pracującym pod wyższym ciśnieniem układzie common rail oraz zmienionym kształcie tłoków – zdaniem producenta w ten sposób zapewniono ich stabilniejszą pracę, co pozwala na obniżenie poziomu hałasu oraz mniejsze tarcie.

 

Źródło: Motor1

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skoda Fabia Combi Scoutline 1.2 TSI – Dla rozsądnie aktywnych

Bugatti wróci do projektu Galibiera?