w

Niezawodne kombi za 8000 złotych. Japońska konstrukcja dla pragmatyków

Suzuki Liana
Niezawodne kombi za 8000 złotych. Japońska konstrukcja dla pragmatyków

Ten model nie jest specjalnie urodziwy, ale ma sporo ukrytych zalet, które na polskim rynku wtórnym powinny być docenione. Zapraszamy na rentgen Suzuki, któremu nie udało się zdobyć wielu klientów w naszym kraju. To model Liana z benzynowym silnikiem o pojemności 1,6 litra.

Polacy mają coraz większe wymagania związane z estetyką i wyposażeniem, ale wśród nas nie brakuje również pragmatyków, którzy nie zamierzają przepłacać za samochód. To niezawodne kombi z pewnością może ich przekonać, bo ujmuje prostotą, co wiąże się z tanią eksploatacją.

Design może być jednym z ważniejszych powodów skromnego zainteresowania tym samochodem. Karoseria tego modelu nie urzeka, ale za to nie rzuca się w oczy. Banalne linie i takie też motywy sprawiają, że nikt na niego nie zwraca uwagi.

I tu należy wspomnieć o nazwie. Liana w tym wydaniu najczęściej określana jest jako hatchback, mimo że proporcje temu zaprzeczają. Jeżeli już, to bliżej jej do minivana. Tak czy inaczej, mówimy tylko o nazwie, która nie ma większego znaczenia.

Niezawodne kombi od środka

Wnętrze Liany to już nieco ciekawszy świat. Materiały z jakich został stworzony kokpit nie imponują, aczkolwiek są trwałe i łatwe do czyszczenia. Konsola centralna opakowana w srebrny plastik robi całkiem dobre wrażenie i jest wzorem pod względem ergonomii – wszystko w zasięgu ręki.

Pozycja za kierownicą jest podobna do tej, którą można spotkać w minivanach. Wysoko umieszczone siedzisko spodoba się mniej pewnym kierowcom, którym zależy na jak najlepszej widoczności. Niewątpliwym atutem całej kabiny jest oczywiście przestronność.

Tanie i niezawodne kombi
Suzuki Liana – wnętrze

Z przodu jak i z tyłu nie można narzekać na brak miejsca. Oczywiście wyprofilowanie foteli i kanapy nie jest idealne, jednakże możliwość oddychania pełną piersią rekompensuje ten fakt. Tapicerka jest raczej odporna, choć w starszych rocznikach można dostrzec fragmenty zużycia.

Bagażnik nie jest rekordowo pojemny – oferuje około 300 litrów w konfiguracji pięcioosobowej. Po złożeniu drugiego rzędu, jego możliwości rosną do 1150 litrów, co umożliwia przewiezienie dużych przedmiotów. Plusem jest duży otwór załadunkowy.

Godny układ napędowy

Liana była oferowana z czterema jednostkami. Podstawą był benzyniak o pojemności 1,3 litra. W ofercie był też czterocylindrowy diesel 1.4 DDiS. Z kolei na szczycie gamy znalazł się 2,3-litrowy motor. Natomiast najlepszą propozycją pozostaje silnik benzynowy o 1,6 litra i mocy 103 koni mechanicznych.

Ta dobrze znana konstrukcja została połączona z pięciobiegową skrzynią manualną, która przekazuje cały potencjał na przednią oś. Znacznie mniej popularne były warianty z napędem na wszystkie koła.

Tanie i niezawodne kombi
Suzuki Liana

Taki zestaw pozwala przyspieszać do 100 km/h w 12 sekund prędkość rozpędzać się do 170 km/h. Nie są to rezultaty, które możemy uznać za współczesne, ale do spokojnego przemieszczania się więcej naprawdę nie potrzeba.

Poza tym, niezawodne kombi w tym wydaniu ma umiarkowany apetyt. W mieście, Suzuki nie powinno spalić więcej niż 8 litrów, a podczas jazdy po drogach krajowych można bez problemu zejść poniżej 7 litrów.

Jest tanio

Ten japoński sedan nie należy do aut wyjątkowo komfortowych, ale urazów kręgosłupa w jego kabinie na pewno nikt nie dozna. Liana przyzwoicie sobie radzi z dziurawą nawierzchnią, jednakże robi to stosunkowo głośno.

Kluczowym problemem jest przechylające się nadwozie. Podczas gwałtownych manewrów, samochód sprawia wrażenie, iż zaraz zacznie podpierać się lusterkami. W dobrym wyczuciu nie pomaga także „miękki” układ kierowniczy. To Suzuki nie zostało jednak stworzone dla kierowców rajdowych, więc cudów oczekiwać nie można. Natomiast osoby, które preferują spokojny styl jazdy, na pewno nie poczują się rozczarowane.

Tanie i niezawodne kombi
Suzuki Liana w tym wydaniu nadwoziowym określane jest jako hatchback, ale proporcje przeczą tej nazwie

W przypadku awaryjności, nie ma wiele do powiedzenia. Gdy auto nie jest skomplikowane technologicznie, wykazuje się większą trwałością. I właśnie tak jest w tym przypadku. To niezawodne kombi ma prosty silnik, którego konstrukcja daje sobie radę z trudami polskiej eksploatacji.

Nie obyło się jednak bez drobnych wpadek. Do drażniących usterek zaliczyć trzeba hałasy docierające z okolic przegubu. W większości egzemplarzy należy również spodziewać się skorodowanego układu wydechowego. Korozja może obejmować także też inne podzespoły – jak to w wielu japońskich autach.

>Suzuki Vitara 2024 (lifting), czyli nowa twarz i lepsze multimedia

Bardziej estetycznym, choć równie denerwującym objawem „taniości” są plastiki zastosowane do wykończenia wnętrza, które potrafią zakłócić nawet głośne słuchanie radia. Na tym najpoważniejsze „choroby” się kończą.

Warto wspomnieć, iż niewielki popyt na to niezawodne kombi sprawił, że dostęp do części zamiennych jest trudniejszy niż w przypadku popularnych aut europejskich. Konsekwencją takiego stanu rzeczy są oczywiście wyższe ceny.

Niezawodne kombi za grosze

Suzuki Liana należy do samochodów, które sprawdzają się w rodzinnych rolach. To praktyczny pojazd wyróżniający się bardzo wysoką trwałością i przestronnością. Niestety nie jest to oferta dla osób lubiących dynamiczną jazdę.

Za egzemplarz z 2006 roku trzeba zapłacić około 8000 złotych. Nie są to duże pieniądze. Warto dodać, że bardzo rzadko trafiają się „miny”, ponieważ większość nabywców decydowało się na to auto z czystego rozsądku.

Aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że mówimy o samochodzie sprzed dwóch dekad. To też oznacza, że coraz częściej można znaleźć zmęczone egzemplarze. Już sama cena powinna sugerować nieco dokładniejsze sprawdzenie auta przy jednoczesnej korekcie oczekiwań.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fiat Topolino

Włoska policja zablokowała sprzedaż Topolino. Absurdalny powód

BMW Skytop Concept

BMW Skytop Concept daje nadzieję fanom marki. Wygląda obłędnie!