w

Nieoświetlony rowerzysta jadący po zmroku. Przepis na tragedię (wideo)

Niewidoczny rowerzysta na drodze krajowej
Nieoświetlony rowerzysta jadący po zmroku. Przepis na tragedię (wideo)

Trudno oczekiwać bezpieczeństwa na drogach, skoro sami uczestnicy ruchu pozwalają sobie na lekceważenie zagrożenia.

Wśród nich znajdują się też użytkownicy jednośladów – nie tylko tych silnikowych. Dobrym tego przykładem jest kolejny niewidoczny rowerzysta jadący w zupełnych ciemnościach po nieoświetlonej drodze krajowej.

Takie historie zdarzają się zazwyczaj w okolicach niewielkich miejscowości. Lokalne społeczności nie zawsze zdają sobie sprawę, jak to wygląda z perspektywy kierowcy. I to prowadzi do bardzo ryzykownych sytuacji.

Bez oświetlenia

Na poniższym nagraniu doskonale widać, że nieoświetlony rowerzysta stanowi bardzo duże zagrożenie – dla siebie samego i innych uczestników ruchu drogowego. Brak jakichkolwiek świateł oraz elementów odblaskowych minimalizuje szanse zauważenia go w porę.

Droga krajowa, przy której nie ma latarni potęguje zagrożenie. Tym razem jednak użytkownik ciężarówki dostrzegł użytkownika jednośladu, ale jeżeli jadący z przeciwka pojazd byłby bliżej i doprowadziłby do chwilowego oślepienia, to mogłoby dojść do tragedii. Rowerzysta trzymał się prawej krawędzi jezdni i jechał równo, ale to zdecydowanie za mało w takiej sytuacji.

Rowerzysta powinien:

  • mieć kamizelkę i jak najwięcej innych elementów odblaskowych
  • wydajne oświetlenie roweru
  • trzymać się prawej krawędzi jezdni

Apelujemy do wszystkich rowerzystów o zwracanie uwagi na własną widoczność. Montaż lampek, elementów odblaskowych oraz założenie kamizelki to nie są drogie czy czasochłonne sprawy, a mają bardzo istotny wpływ na bezpieczeństwo. Aż trudno uwierzyć, że tak wiele osób pozwala sobie na lekkomyślność w tym zakresie.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewrócenie TIR-a przez tornado

Tornado przewróciło ciężarówkę. Kierowca był w kabinie (wideo)

Abarth 595 Competizione test

Abarth 595 Competizione nie ma konkurencji. Tak zawadiackiego malucha nikt inny nie oferuje (test)