w

Nie chciałbyś być w tym aucie podczas zderzenia – Wystarczy 64 km/h, by doszło do masakry

Test zderzeniowy chińskiego pick-upa
Nie chciałbyś być w tym aucie podczas zderzenia - Wystarczy 64 km/h, by doszło do masakry

Producenci aut muszą spełniać coraz bardziej rygorystyczne normy związane z ekologią i bezpieczeństwem. Weryfikacje ich prac przeprowadza między innymi Global NCAP, które zajmuje się testami zderzeniowymi.

O ile europejskie, amerykańskie i japońskie marki radzą sobie zazwyczaj dobrze lub bardzo dobrze, o tyle chińskie pozostawiają często wiele do życzenia. W ramach inicjatywy Safer Cars for Africa, sprawdzono, jak spisze się pick-upa Chin. Był nim Great Wall Steed 5, który jest oferowany na południu „gorącego kontynentu”.

XXI wiek, a systemów brak

Mamy 2021 rok, a wciąż istnieją samochody, które, delikatnie mówiąc, nie są zbyt bezpieczne. Prezentowany Great Wall daje dach nad głową i sporo blachy wokół, ale co z tego, skoro składa się jak harmonijka – i nie chodzi o super wydajność strefy zgniotu, bo siła uderzenia dociera także do kabiny.

Great Wall test zderzeniowy
Great Wall Steed 5 uzyskał 0 gwiazdek w teście zderzeniowym NCAP

Steed 5 na poziomie podstawowym nie posiada poduszek powietrznych, ABS-u czy elektronicznego układu rozdzielania siły hamowania (EBD). Na nagraniu z testu zderzeniowego możecie zobaczyć, jak auto wpada w przeszkodę przy 64 km/h. Doskonale widać, jak manekin uderza w kierownicę. Dokładna analiza ukazała wyraźne odkształcenia kabiny pasażerskiej i zmianę położenia kierownicy.

Ile kosztuje Great Wall Steed 5?

Można jednoznacznie stwierdzić, że pod dość nowoczesnym designem kryje się proste, stare auto. To zaskakujące, że wciąż oferowane są takie modele, ale taka jest specyfika tamtejszego kontynentu. Ujawnia to także cena tego pojazdu. Jego bazowa odmiana to wydatek 202 900 randów, co w przeliczeniu na naszą walutę (kurs 0,24) daje dokładnie 48 696 zł.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

10 komentarzy

Dodaj odpowiedź
 1. Przed wypadkiem i tak chamujesz więc relna prędkość zderzenia to będzie jakieś 20-30 km/h. Z dwojga złego to ja wolę nowy pickup z Chin niż Hiluxa pospawanego z 3 innych gdzie polski szczur w komisie opisuje jako prawie nowy, pierwszy właściciel.

  • A co jak jedziesz 100 i naciskasz Hamulec i Hamujesz do tych 60km/h przed walnięciem w przeszkodę? Brzmisz jak typowy polski kierowca bez grama wyobraźni.

   Porównania gównoauta z Chin za 50k z Hiluxem nie komentuję :DDD

 2. nie przed każdym wypadkiem uda ci się zredukować do 20-30 na godzinę, użyj wyobraźni człowieku…. wystarczy, że przy 20-30 na godzinę zderzysz się z pojazdem z naprzeciwka z podobną prędkością i już po tobie…

  • Aż musiałem skomentować Twój wpis. Jaka prędkość zabija zależy od wielu czynników, może to i nawet być 10 km/h. Ty twierdzisz jednak, że zderzenie czołowe powoduje dodanie tych prędkości? Zgodnie z trzecim prawem dynamiki tak nie jest. Na chłopski rozum również😉 Gdyby tak było to zawsze jeden samochód zostawałby nietknięty😉

 3. Inne samochody z poduszkami i innymi rozwiązaniami też robią celowo byle jak aby jak najszybciej się zepsuły. Karoseria z kartonu podatna na uszkodzenia a zderzaki nie odprowadzająca uderzenia w możliwy na te czasy sposób.

 4. Ostatnio oglądałem na YT przegląd aut z Chin ceny kuszące (choć nie wiem jak z VATem i CŁEm by to finalnie wyglądało), ale nie było tam mowy o bezpieczeństwie, które jest kluczowe a zapomina się o tym. Chińczycy kupili volvo więc bedzie sie to pewnie zmieniac ale jak na razie auta nie zachęcają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Honda Civic Type R vs Toyota GR Yaris

Czy seryjny Yaris może pokonać Hondę Civic Type R? Ma ku temu predyspozycje

Volkswagen Tiguan R cena

Volkswagen Tiguan R (320 KM) debiutuje na polskim rynku: ceny od 237 190 zł