w ,

Naturalne kosmetyki samochodowe. Czego warto używać?

Kosmetyki samochodowe ekologiczne
Naturalne kosmetyki samochodowe. Czego warto używać?

Rynek produktów do pielęgnacji i czyszczenia naszych pojazdów jest naprawdę szeroki. Coraz większa liczba producentów sprawia, że wybór nie jest łatwy.

Niektóre firmy starają się wyróżniać swoją ofertą, która ma być nie tylko skuteczna w swoim działaniu, ale też zgodna z aktualnie panującymi trendami oraz świadomością odbiorców. Świetnym tego przykładem są naturalne kosmetyki samochodowe.

Zacznijmy od pytania: jak takie środki mogą być bliskie środowisku? „Przecież to chemia!” – brzmią zazwyczaj głosy osób kręcących nosami. Otóż, sprawa jest nieco bardziej złożona, niż wydaje się konserwatywnym klientom.

Produkty dedykowane naszym maszynom mogą być naprawdę ekologiczne. Wszystko za sprawą biodegradowalności. To trudne słowo oznacza, że ich składy pozwalają na naturalne procesy rozkładu (biodegradację). Ostatni argument dotyczy plastikowych opakowań. Te z kolei mogą być poddawane recyklingowi.

I tym sposobem tworzy się gama, która może przekonać świadomych, postępowych nabywców. Jedną z firm, która posiada bogatych wachlarz takich środków jest Autoland. I warto się im przyjrzeć bliżej.

Chusteczki bliskie naturze

Zacznijmy od tych najtańszych, a przy tym bardzo prostych produktów, które mogą być najczęściej potrzebne. Chusteczki, bo o nich mowa, są nieodzowną częścią naszej egzystencji. W przypadku podróży bywają niezastąpione.

Naturalne chusteczki samochodowe
Chusteczki radzą sobie z bardzo różnymi powierzchniami, a przy tym mają ekologiczny charakter

Te oferowane przez wspomnianego producenta wykonane są z włókniny biodegradowalnej. Krótko mówiąc, ulegają rozkładowi, co oczywiście jest przyjazne dla środowiska. Podczas ich użytkowania nie trzeba więc mieć na sumieniu naszej pięknej planety. Ale do rzeczy…

Nie wszyscy wiedzą, że istnieją chusteczki do tapicerek – zarówno tych tekstylnych, jak i skórzanych. Zacznijmy może od tych pierwszych. Potrafią wytwarzać gęstą pianę, która wnika w materiał i usuwa zabrudzenia. Jeżeli jesteśmy akurat w trasie, mogą okazać się zbawienne. Te drugie działają bardzo podobnie, ale na innym materiale. Potrafią zabezpieczać przed osadzaniem kurzu i nadają powierzchni gładkość.

Chusteczki do kokpitu
Te do kokpitu mogą nadawać połysk lub pozostawiać matowość struktury

Bardziej oczywiste wydają się chusteczki do kokpitu. Co ciekawe, nawet je można podzielić na dwa rodzaje. Chodzi oczywiście o efekty: połysk oraz mat. Pierwsze mają nadawać strukturze lśniący wygląd, dlatego sprawdzą się na przykład na dekorach z fortepianowej czerni. Z kolei te drugie natomiast mogą być używane do elementów o miękkiej fakturze, które mają inną strukturę.

Ekologiczne chusteczki do wycieraczek
Dedykowane chusteczki potrafią bardzo skutecznie usuwać brud z wycieraczek

Na tym nie koniec, ponieważ są jeszcze chusteczki do szyb i wycieraczek. Niepotrzebny gadżet? Nic bardziej mylnego. Ich zadaniem jest usuwanie brudu ze wspomnianych powierzchni. Bardzo dobrze ściągają zanieczyszczenie z gumowych elementów. Nadają się także do przecierania reflektorów.

Bez względu na wybór, można liczyć na przyjazność środowisku i własnym dłoniom. Chusteczki zostały bowiem przebadane dermatologicznie i nie powodują podrażnień.

Płyny do elementów karoserii

Na tej liście musiał znaleźć się balsam do lakieru. Aby uspokoić tych nieufnych od razu zaznaczmy, że pojemnik, w którym się znajduje, podobnie jak w przypadku pozostałych produktów, jest wykonany z tworzywa rPET, co oznacza recyklingowe pochodzenie i możliwość ponownego przetworzenia. To samo dotyczy jego składu, który w ponad 99 procentach jest biodegradowalny. I to cieszy.

Ekologiczny balsam do lakieru
Balsam chroni lakier przed zmiennymi i skrajnymi warunkami atmosferycznymi

A teraz do rzeczy. Ten środek nadaje się do lakierów zarówno metalizowanych, jak i zwykłych, podstawowych. Jego zadaniem jest przywracanie pierwotnego wyglądu i nadanie blasku. Warto dodać, że ma również funkcję konserwującą gumowe elementy. Zwiększa też odporność na działania atmosferyczne.

Naturalny płyn do felg
Płyn do felg pozbywa się brudu – także pochodzącego z układu hamulcowego

Każdy doskonale wie, że koła potrzebują osobnej opieki. W ich przypadku przyda się dedykowany płyn do mycia felg. Skład produktu pozwala go stosować na powierzchnie lakierowane, chromowane, metalowe i aluminiowe. Jego zadanie jest oczywiste: usuwanie brudu. Warto dodać, że radzi sobie zarówno z zanieczyszczeniami drogowymi, jak i osadami z układu hamulcowego.

Naturalne mleczko do opon
Mleczko do opon zabezpiecza strukturę ogumienia i nadaje mu połysk

Na tym nie koniec. Koła to także opony. Wiele osób o tym zapomina, a szkoda, bo ogumienie to jedyny element łączący drogę z pojazdem, czyli ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo. Poza tym, efekt wizualny też jest istotny, szczególnie dla estetów lubiących swoje auta. Warto więc użyć mleczka do opon, które konserwuje zewnętrzne struktury, a także zabezpiecza przed czynnikami atmosferycznymi. Poza tym, nadaje połysk, co daje efekt przyjemny dla oka.

Wśród biodegradowalnych środków znajduje się także specjalny płyn do szyb. Radzi sobie nie tylko ze smugami, ale też tłustymi osadami oraz resztkami owadów. Można go użyć także do wyczyszczenia reflektorów i lusterek.

Naturalne kosmetyki samochodowe do wnętrza

Najbardziej wszechstronnym produktem z tej linii jest płyn do wnętrza samochodu. Nadaje się do przeróżnych struktur – od plastiku, poprzez skórę i alcantarę, aż do szyb i elementów drewnianych. Krótko mówiąc, można nim przetrzeć prawie całą kabinę.

Jego zadaniem jest oczywiście czyszczenie wszelakich powierzchni znajdujących się we wnętrzu. Warto w tym miejscu dodać, że potrafi przywrócić świeży zapach. To zasługa składu, który jest nie tylko ekologiczny, ale także przyjemny dla naszego węchu.

Naturalne kosmetyki samochodowe do wnętrze
Wśród naturalnych kosmetyków samochodowych znajdują się także te, które sprawdzają się we wnętrzach

Nieco bardziej skonkretyzowanym środkiem jest mleczko do kokpitu. Jak sama nazwa wskazuje, służy do oczyszczenia i zabezpieczenia szeroko pojętej „deski”. Radzi sobie ze śladami palców, tłustymi zabrudzeniami na elementach z włókna węglowego, plastiku i drewna. Tworzy także skuteczną powłokę, która ogranicza osadzanie kolejnych mikrostruktur.

Kolejne mleczko służy do pielęgnacji skórzanych materiałów. Zawiera w sobie naturalne woski carnauba, które wspomagają pielęgnację, a przy tym przywracają kolor i elastyczność tapicerki. Zadaniem tego produktu jest również zabezpieczanie przed wilgocią i nadanie świeżego zapachu.

Naturalne perfumy neutralizujące zapachy
Neutralizator zapachów eliminuje nieprzyjemną woń i nadaje wnętrzu świeżości

No właśnie, zapach. To częsty problem, gdy auto użytkowane jest w zmiennych warunkach. Bardzo duży wpływ na niego mają także osoby palące. Temu wyzwaniu wychodzą na przeciw perfumy neutralizujące. To coraz częściej doceniany produkt. Świetnie odseparowują i usuwają nieprzyjemną woń, co zwiększa komfort. Co najważniejsze, są naprawdę skuteczne.

Jak widać, naturalne kosmetyki samochodowe tworzą już bardzo szeroką gamę do spełniania różnych potrzeb użytkowników. Ich atrakcyjność to także umiarkowana cena, która może przekonać nawet mniej postępowych klientów.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hyundai Santa Fe 2024 camo

Hyundai Santa Fe 2024 zaprezentowany w kamuflażu. Sylwetka przypomina przedłużonego Defendera

Omijanie przed przejściem dla pieszych

Warszawa: Omijanie przed przejściem dla pieszych. Na pasach matka z dzieckiem (wideo)