w

Najlepiej sprzedające się auta elektryczne w Polsce: Tesla i BMW w pierwszej piątce!

Sprzedaż aut elektrycznych w Polsce
Najlepiej sprzedające się auta elektryczne w Polsce: Tesla i BMW w pierwszej piątce!

Samochody elektryczne mają coraz większy udział w polskim rynku. Liczba sprzedawanych modeli też wyraźnie wzrasta.

Instytut SAMAR podał wyniki handlowe dotyczące pojazdów elektrycznych i hybrydowych w styczniu tego roku. Jak się okazało, łącznie zarejestrowano 20 959 tego typu samochodów. Co ciekawe, 10 010 egzemplarzy stanowiły auta bez wsparcia jednostek spalinowych. To naprawdę zaskakująco dobry wynik.

Najpopularniejsze marki wśród aut elektrycznych? Będziecie zaskoczeni. To Nissan, BMW, Renault, Skoda oraz Tesla. Najbardziej zaskakują oczywiście obecności marki premium i amerykańskiego producenta. Jak widać, trendy w Polsce powoli się zmieniają. Postanowiliśmy dla Was ujawnić pierwszą piątkę najlepiej sprzedających się modeli z wtyczką (styczeń 2021 r.).

1. Nissan Leaf: 1814 sztuk

Japoński model od lat należy do najpopularniejszych „elektryków” na Starym Kontynencie. Pokochali go Norwegowie i coraz bardziej lubią Polacy. Aktualne wcielenie tego modelu ma przyjazną, dość konserwatywną stylistykę i wnętrze o poziomie przestronności normalnego hatchbacka segmentu C.

Nissan Leaf 2021 - ile kosztuje
Nissan Leaf startuje od 123 900 złotych

Za bazowy egzemplarz tego modelu trzeba zapłacić 123 900 złotych. Będzie to wersja wyposażenia Visia uzupełniona baterią o pojemności 40 kWh. Wiekszy akumulator (62 kWh) jest dostępny z wyższym poziomem wyposażenia (Acenta) i mocniejszym silnikiem (160 KM i 340 Nm zamiast 150 KM i 320 Nm). Cena? 157 600 złotych. W zależności od wersji, auto ma zapewniać zasięg od 270 do 385 kilometrów.

2. BMW i3: 1594 sztuki

Bawarski model udowadnia swoją inność na każdym centymetrze kwadratowym. Ma wyjątkową stylistykę, a jego wnętrze zostało wykonane z elementów podlegających recyklingowi. Jest więc ekologiczny tak bardzo, jak tylko może. Poza tym oferuje dobrą dynamikę. Nie jest tajemnicą, że interesują się nim głównie firmy.

BMW i3 ceny
BMW i3 kosztuje co najmniej169 700 złotych

BMW i3 występuje w dwóch wariantach mocy: 170 i 184 konie mechaniczne. W obu przypadkach realny zasięg sięga 260 kilometrów. Ceny w Polsce startują od 169 700 złotych. Za mocniejszy model trzeba zapłacić co najmniej 184 200 złotych.

3. Renault Zoe: 652 sztuki

Model, który budzi bardzo duże zainteresowanie w całej Europie. Jest ładnie narysowany i sprawdza się przede wszystkim w miejskich warunkach. Nowa generacja czerpie garściami z Clio, dlatego nie brakuje w niej ani miejsca, ani praktycznych rozwiązań wpływających na komfort jazdy.

 

Podobnie jak BMW, francuskie auto miejskie dostępne jest w dwóch konfiguracjach silnikowych: 110-  oraz 135-konnej. Podstawowe Zoe zostało wycenione na

Renault Zoe cena
Renault Zoe to wydatek 137 400 złotych

. Mocniejsza wersja jest dostępna wyższym poziomem wyposażenia i startuje od 144 400 złotych. Zgodnie z normą WLTP, w obu przypadkach można liczyć na zasięg wynoszący do 395 kilometrów.

4. Skoda Citigo-e iV: 522 sztuki

Model, którego w pewnym momencie zabrakło. Skoda dała drugie życie doświadczonej konstrukcji montując w niej układ elektryczny. Samochód jest względnie tani i przestronny, jak na swoje gabaryty, dlatego budzi spore zainteresowanie w naszym kraju. Co ciekawe, wersje spalinowe bardzo dobrze trzymają wartość.

 

Auto jest dostępne tylko i wyłącznie w jednej konfiguracji silnikowej, która oferuje 83 konie mechaniczne. Cena? W zależności od wersji, wynosi

Skoda Citigo iV cennik
Skoda Citigo-e iV kosztuje 82 050 złotych

(Ambition) lub 90 050 złotych (Style). Według producenta, zasięg Citigo iV może wynosić nawet 260 kilometrów.

5. Tesla Model S: 490 sztuk

Najbardziej innowacyjny i doświadczony samochód w gamie. Amerykański producent skupia się na produkcji aut elektrycznych, dlatego ma duże doświadczenie w tej dziedzinie. Nabywcy Modelu S cenią sobie wyrazisty design, przestronne wnętrze i świetne osiągi. Nie każdy jednak jest zadowolony z jakości wykonania.

Tesla Model S ile kosztuje
Tesla Model S zaczyna się od 395 990 złotych

Tesla jest dostępna w trzech konfiguracjach silnikowych: Long Range (zasięg: 663 km), Plaid (zasięg: 628 km) oraz Plaid+ (zasięg: 837 km). Przyspieszenie Modelu S do setki trwa od 2,1 do 3,2 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi nawet 322 km/h. Są to wręcz absurdalne parametry, jak na jakiekolwiek 5-drzwiowe auto. Nawet wśród spalinowych propozycji trudno szukać tak genialnych rezultatów. Dotyczy to także naprawdę imponującego zasiegu. Ceny? Long Range kosztuje co najmniej 395 990 złotych. Za kolejne odmiany trzeba zapłacić odpowiednio 529 990 zł i 614 490 zł.

Więcej rankingów sprzedaży znajdziecie na SAMAR.pl

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

LMP2 WRT Kubica

Robert Kubica dołączył do Teamu WRT! Le Mans Series i LMP2 nadjeżdżają!

Porsche Maradony na sprzedaż

Diego Maradona miał Porsche 911 (964). Teraz ten samochód może być Twój