w ,

Najczęstsze problemy podczas urlopowych wyjazdów autem. Jak ich uniknąć?

Niezależnie od tego, dokąd wybieramy się na wakacje własnym autem, potencjalne problemy są podobne. W jaki sposób przygotować się do wyjazdu, aby ich uniknąć?

Awarie burzące plan wyjazdu

Awaria auta, która w trakcie wypoczynkowego wyjazdu jest szczególnie dokuczliwa, może zdarzyć się zawsze. Jednak jej prawdopodobieństwo w dużej mierze zależy od ciebie, a konkretnie od tego, jak przygotujesz swój samochód do dłuższej trasy. Jakie czynności składają się na niezbędne w tym zakresie? Przede wszystkim przed wyjazdem warto wykonać dodatkowy przegląd techniczny pojazdu. Szczególne znaczenie ma stan pasków, wydechu, hamulców, chłodzenia i zawieszenia. Dodatkowo sprawdź stan akumulatora, a jeśli jego żywot dobiega końca, koniecznie dokonaj wymiany. Podobnie warto postąpić z olejem (źródło).

Jeśli przymierzasz się wymiany auta, niekoniecznie warto czekać do zimy i promocji związanych z wyprzedażą poprzedniego rocznika. Niektórzy producenci przedstawiają ciekawe oferty także latem. W tym roku na uwagę zasługuje między innymi Honda i model Civic z silnikami benzynowymi VTEC TURBO o pojemnościach 1.0 l i 1.5 l i mocy 129 oraz 182 KM! Decydując się na zakup tego auta, latem możesz zyskać rabat w wysokości do 7 tysięcy złotych. Z kolei obie jednostki benzynowe świetnie spełniają wakacyjne oczekiwania ? są dynamiczne, a jednocześnie oszczędne pod względem spalania paliwa, co w dłuższej trasie będzie szczególnie zauważalne.

Wszystkie niewygody związane z długą podróżą

Polacy dostrzegają korzyści podróżowania własnym autem, bo w zeszłym roku aż 45% z nas dotarło na urlop w ten właśnie sposób (źródło). Być może samolot jest szybszy, ale na miejscu własne 4 koła pomogą nam zobaczyć więcej. Z drugiej strony setki, a nawet tysiące kilometrów spędzonych w aucie mogą być nużące i męczące. Częściowo możemy temu zapobiec poprzez nabycie komfortowych poduszek podróżnych i redukcję bagażu. Jak wiele razy zdarzyło się, że połowa wakacyjnego ekwipunku okazała się niepotrzebna?

Mimo wszystko w rodzinną podróż lepiej wybrać się przestronnym SUV-em niż kompaktem. Takie auto możemy wypożyczyć lub ? jeśli zbliża się czas wymiany pojazdu ? kupić, także latem. Warto raz jeszcze wrócić do propozycji rabatów Hondy, gdyż dotyczą one również modeli popularnych SUV-ów ? HR-V i CR-V. Zniżki przygotowane przez producenta wynoszą odpowiednio 5 i 7 tysięcy złotych.

Nieznajomość terenu w urlopowej destynacji

Podczas wakacyjnych podróży własnym autem, szczególnie zagranicznych, problemem bywa nieznajomość trasy. Łatwo go rozwiązać, instalując w nawigacji GPS najbardziej aktualne mapy. W przeciwnym razie może się okazać, że spotka cię przykra niespodzianka w postaci konieczności nadrobienia kilkuset kilometrów. Osobną kwestię stanowi dostępność paliwa w poszczególnych krajach. W zachodniej części Europy LPG nie jest równie popularne jak w Polsce. Dlatego przed wyjazdem sprawdź, gdzie istnieje możliwość zatankowania gazu lub oleju napędowego (źródło). Warto także wiedzieć, jakie wyposażenie auta jest wymagane w poszczególnych państwa Europy, o ile nie przystąpiły one do konwencji wiedeńskiej (źródło).

Koszmar urlopowicza, czyli wypadki i stłuczki

Wracając jeszcze do korzyści płynących z wymiany auta właśnie przed wakacyjnym wyjazdem, warto odwołać się do bezpieczeństwa. Wypadki i stłuczki do koszmar każdego urlopowicza, ponieważ potrafią zrujnować plany. Warto więc jeździć ostrożnie, nawet na prostych odcinkach drogi, przy dobrej pogodzie. Obecnie spore znaczenie ma także dodatkowe wyposażenie auta.

Honda CR-V i HR-V to auta wyposażone w przydatne w trakcie dłuższych podróży nowoczesne systemy bezpieczeństwa. System CTBA jest odpowiedzialny za automatyczne hamowanie w przypadku niebezpieczeństwa kolizji, a system ostrzegania o zjeżdżaniu z pasa ruchu zapobiega wypadkom spowodowanym przez zmęczenie czy nieuwagę. Warto nadmienić, że według policyjnych statystyk najgroźniejsze wypadki zdarzają się właśnie przy dobrej pogodzie, gdy niektórzy uczestnicy ruchu drogowego pozwalają sobie na więcej (źródło).

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź
  1. Planując jechać na wczasy samochodem jednocześnie decydujemy się na długie godziny w nim spędzone. Artykuł bardzo trafnie opisuje jak upewnić się, że podróż przebiegnie spokojnie oraz jak zmniejszyć ryzyko niespodziewanego zdarzenia. Mając na uwadze komfort pasażerów warto również zastanowić się nad przyciemnieniem szyb w samochodzie. Godziny spędzone w drodze i rażące w oczy słońce może doskwierać nie tylko kierowcy ale również pozostałym podróżnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Gdy masz sedana, ale chcesz pick-upa…

Zmiana pasa zakończona dachowaniem (Video)