w , ,

Motus Scooty 10 LITE 2022, czyli lekki i ekologiczny sposób na jazdę po mieście (test)

Motus Scooty LITE 2022 test
Motus Scooty LITE 2022, czyli lekki i ekologiczny sposób na jazdę po mieście (test)

Hulajnogi elektryczne błyskawicznie podbiły polski rynek. Coraz większa liczba modeli sprawia, że trudno podjąć ostateczną decyzję.

W większości przypadków wystarczy miejski jednoślad, który sprawdzi się w codziennej eksploatacji na krótkich dystansach. Jakiś przykład? A i owszem, Motus Scooty 10 LITE 2022, który ma naprawdę długą listę zalet.

Motus Scooty LITE opinie
Dzięki ciekawej kolorystyce, Motus Scooty LITE 2022 wyróżnia się na tle innych hulajnóg

Znany producent postanowił wzbogacić ofertę różnymi konfiguracjami kolorystycznymi. Fajnie, że projektanci nie postawili na łatwiznę, czyli lite barwy. Dzięki urozmaiceniu, każda z wersji ma indywidualny styl. I to może się podobać.

Motus Scooty LITE detale
Producent zadbał o wyraźny wyświetlacz, wydajne oświetlenie i solidny montaż

Prezentowany egzemplarz jest tego dowodem. Jasna zieleń połączona z bielą, szarością i pomarańczowymi akcentami tworzy zaskakująco spójną całość. Gdyby ktoś powiedział mi o takiej wariacji, to z pewnością nie potrafiłbym sobie tego wyobrazić. Jak widać na dołączonych zdjęciach, wszystko jest kwestią kreatywności i zachowania odpowiednich proporcji.

Wygodna pozycja

Poza stylistyką można liczyć na solidną i zarazem lekką konstrukcję. Prosty system składania i rozkładania opiera się na masywnym cięgnie, które zostało uzupełnione dodatkowym zabezpieczeniem. Podłoga ma wystarczające gabaryty i zapewnia swobodne położenie nawet w dużych butach.

Motus Scooty LITE 2022 opinie
Uniwersalne gabaryty sprawiają, że zarówno niskie, jak i wysokie osoby dobiorą tu wygodną pozycję

Co istotne, kierownicę umiejscowiono na optymalnym poziomie, dlatego zarówno niższe, jak i wyższe osoby będą ją mieli w akceptowalnej odległości od dłoni. Tuż obok uchwytów znajdują się manetki hamulca i przyspieszenia.

Motus Scooty LITE 2022 kierownica
Kierownicę umieszczono na optymalnej wysokości

Centralne miejsce zajął wyświetlacz dostępny w każdym modelu z serii Scooty. Jest bardzo prosty i czytelny, a przy tym łatwy w obsłudze – wszystko opiera się na jednym przycisku za pośrednictwem, którego możemy zmieniać tryb jazdy, aktywować oświetlenie czy dostosować jednostki prędkości.

Motus Scooty 10 LITE 2022 – kluczowe parametry

Ogromną zaletą prezentowanej hulajnogi jest skromna masa własna. Zaledwie 12,5 kilograma to wartość, z którą poradzi sobie nawet bardzo drobna użytkowniczka. To szczególnie ważne, gdy na trasie pojawiają się przeszkody pod postacią schodów.

Motus Scooty LITE dane techniczne
Silnik o mocy 350 W umieszczono w przednim kole

Sercem układu napędowego jest elektryczny silnik o mocy 350 W, który w szczycie potrafi generować nawet 700 W. Zintegrowano go z baterią o pojemności 7,8 Ah (przy napięciu 36 V), która umieszczona jest w podłodze. Takie parametry pozwalają na osiąganie 20 km/h oraz pokonywanie do 30 kilometrów na jednym ładowaniu.

Motus Scooty 10 LITE 2022 – dane techniczne:

  • Moc silnika: 350 W
  • Moc szczytowa silnika: 700 W
  • Pojemność baterii: 7,8 Ah
  • Napięcie baterii: 36 V
  • Koła: 10-calowe
  • Maksymalny zasięg: 30 kilometrów
  • Maksymalna prędkość: 20 km/h
  • Rodzaj hamulca: Tarczowy
  • Maksymalne obciążenie: 120 Kg
  • Masa własna: 12,5 kilograma
  • Opony Dętkowe
  • Wyświetlacz LCD

Warto podkreślić, że opisywany sprzęt został wyposażony w hamulec tarczowy, który zapewnia wydajne wytracanie szybkości. Oprócz tego zastosowano opony dętkowe, które zastępują klasyczną amortyzację.

Wrażenia z jazdy Motusem Scooty 10 LITE 2022

Można wiele mówić o samej masie własnej, ale dopiero podczas użytkowania człowiek zdaje sobie sprawę, jak bardzo jest to ważne. Lekka konstrukcja sprawia, że nie trzeba wkładać dużego wysiłku we wnoszenie hulajnogi po schodach lub podczas chowania jej w wyznaczone miejsce. Użytkownicy dużych jednośladów to zrozumieją najlepiej.

Motus Scooty 10 LITE 2022 jest bardzo prosty w obsłudze. Co ważne, sprawnie przyspiesza do wyznaczonych prędkości i nawet na znaczących pochyłościach nie trafi wigoru. Wiele zależy od wagi, ale przy 80 kilogramach użytkownika nie ma mowy o byciu zawalidrogą.

Motus Scooty LITE test
Dzięki lekkości, hulajnoga jest niezwykle zwrotna i przyjemna w użytkowaniu

Producent nie oszczędzał na elementach wyposażenia, dlatego oświetlenie LED jest wydajne. Co istotne, tylna lampka pulsuje podczas hamowania, co może ostrzec innych uczestników ruchu znajdujących się za nami.

Do dyspozycji jest także tempomat, który aktywuje się po kilku sekundach przytrzymania manetki przyspieszenia. Na prostych odcinkach to niezwykle komfortowe rozwiązanie, które eliminuje obowiązki kciuka.

Motus Scooty LITE 2022
Dętkowe opony zapewniają przyzwoity komfort jazdy

Dużą zaletą jest wspomniany już ekran LCD. Dzięki temu, że jest wbudowany, znacznie trudniej go porysować lub uszkodzić. Poza tym, wyróżnia się czytelnością nawet w słoneczne dni. Jak widać, prostota jest przyjaciółką ergonomii.

Osiągnięcie zasięgu deklarowanego przez producenta nie stanowi wyzwania przy optymalnej masie osoby korzystającej z hulajnogi. Motus Scooty 10 LITE 2022 potrafi pokonać 25-30 kilometrów jeżeli użytkownik rozsądnie korzysta z jego możliwości.

Motus Scooty 10 LITE 2022 – cena

Przejdźmy do wątku kosztów. Ku zaskoczeniu, ten atrakcyjny jednoślad znanej i lubianej marki jest dostępny w przyzwoitej cenie. Bezpośrednia oferta na stronie producenta to aktualnie 1600 złotych – trwa właśnie promocja na testowany model.

Motus Scooty LITE cena
Prezentowany model można nabyć za około 1600 złotych

Kwota około 2000 złotych jest adekwatna do tego, co oferuje Motus Scooty 10 LITE 2022. Zainteresować nim powinni się zwolennicy elektrycznej mikromobilności, którym zależy na stylu, przyzwoitych parametrach i lekkości zapewniającej swobodne użytkowanie i przyjemność z jazdy.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kolizja na lewoskręcie

Kolizja na podwójnym lewoskręcie. Który kierowca naprawi sobie auto za darmo? (wideo)

Genesis X Convertible Concept

Genesis X Convertible Concept. Tego potrzebują Europejczycy!