w

Warsaw Moto Show 2016

Warsaw Moto Show 2016

Polska premiera Land Rovera Discovery była najważniejszym wydarzeniem targów Warsaw Moto Show w Nadarzynie. Impreza zgromadziła wprawdzie sporo wystawców, w tym tych z motoryzacyjnego topu, ale prezentacja auta, które ledwie trzy tygodnie temu miało swoją światową premierę to atrakcja godna największych imprez wystawienniczych. Szczególnie, że nowego ?Disco? zaprezentował Sławek Makaruk, uczestnik słynnego Camel Trophy, instruktor off-roadowej jazdy oraz autor książek i poradników.

Warsaw Moto Show 2016
Warsaw Moto Show 2016

Jaki jest więc nowy Disco? Bardziej ekskluzywny od poprzednika. Można by powiedzieć, że na wskroś terenowy Discovery poszedł w ślady lajfstajlowego Range Rovera. Ale? Tym „ale” konstrukcja lżejsza o prawie pół tony i jeszcze kilka szczegółów. Po pierwsze, 90 cm głębokości brodzenia. Po drugie, 50-centymetrowy skok koła. I po trzecie, 34-stopniowy kąt podejścia, 30-stopniowy zejścia i 27,5-stopniowy kąt rampowy gwarantują, że to ekskluzywne auto jest? niezastąpione w off-roadzie.

Nowy Discovery to także rekordzista pod innymi względami. Auto może holować aż 3,5-tonową przyczepę (z hamulcem najazdowym), a dodatkowo wyposażono je w system wspomagania holowania. W 5-osobowej konfiguracji bagażnik pozwala na przewiezienie aż 1231 litrów bagażu, a w 2-osobowej – ponad 2500 litrów. Nawet przy 7 osobach pomieści jeszcze około 400 litrów bagażu.

Warsaw Moto Show 2016
Warsaw Moto Show 2016

Kabina jest przemyślana dogłębnie. Każde miejsce jest równie autonomiczne i wygodne. Kierowcę i pasażerów otacza nieczęsto spotykany w autach terenowych luksus. Ale luksus pragmatyczny. Bo obok skóry czy drewna zdobiących kabinę jest też kilkanaście schowków o różnej wielkości, które pozwalają na zabranie w teren wszystkiego, co przydać się może.

Nowego Disco mogą napędzać trzy silniki Diesla – dwa 2-litrowe (180 i 240 KM) oraz trzylitrowy V6 o mocy 258 KM. W gamie jest też benzynowy Si6 o pojemności trzech litrów i mocy 340 KM. Napęd, oczywiście na 4 koła, przenosi 7-stopniowy automat. Ceny? Wbrew pozorom niewygórowane. Nowy Discovery kosztuje od 238 tys. złotych.

Warsaw Moto Show 2016
Warsaw Moto Show 2016

Nieco w cieniu przeszedł pierwszy pokaz nowej Kii Rio. Fakt, auto z zupełnie innej półeczki cenowej, ale za to dość w Polsce popularne. Nowa Rio, dzięki niebanalnemu wyglądowi na pewno jeszcze bardziej umocni pozycję Kii, czyli biedniejszego krewniaka Hyundaia na naszym rynku.

Warsaw Moto Show 2016
Warsaw Moto Show 2016

Wśród aut z najwyższej półki cenowej na targi trafiły też takie marki jak: Rolls Royce, Aston Martin, Porsche, Maserati i Ferrari. Cieszyły oko i udowadniały, że i w Polsce są na nie chętni-majętni.

Warsaw Moto Show 2016
Warsaw Moto Show 2016

Warszawa, tak na dobre, dopiero zaczyna przygodę z targami motoryzacyjnymi. Jak dotąd, nadarzyńskie centrum wystawiennicze jest jedynym godnym takiej imprezy miejscem w Stolicy i okolicach. I bardzo dobrze, że coś się wreszcie ruszyło. Bo lepiej późno?

 

Tekst i zdjęcia: Artur Balwisz

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

iMoto – Wirtualny garaż

Nowe BMW serii 5 – polskie ceny