w

Mknął prawym pasem wyprzedzając innych. Przekonał się czym jest aquaplaning (wideo)

Poślizg na deszczowej drodze
Mknął prawym pasem wyprzedzając innych. Przekonał się czym jest aquaplaning (wideo)

Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, ponieważ prowokuje do szybszej jazdy, a co za tym idzie – zwiększenia ryzyka praktycznie w każdej sytuacji. Tak też było w tym przypadku.

Kierowca dużego SUV-a mknął prawym pasem wyprzedzając innych uczestników ruchu. Po chwili jego samochód wpadł w nadsterowność. I wtedy też przekonał się na własnej skórze, czym jest aquaplaning.

No właśnie, co to jest? To warstwa wody tworząca się między oponą a nawierzchnią, która skutkuje utratą przyczepności. Krótko mówiąc. koła nie mają kontaktu z podłożem. W takich okolicznościach bardzo łatwo stracić kontrolę nad samochodem.

I tak też było w tym przypadku. Kierowca zaczął hamować, ale to niewiele dało. Jego auto wkrótce zaczęło tracić pierwotny tor jazdy i po chwili uderzyło w poprzedzający pojazd. To poskutkowało kolejną kolizją – z krawężnikiem.

Wszystko zostało nagrane dzięki kamerze umieszczonej w samochodzie świadka, który zdążył wyhamować i zachować bezpieczny odstęp. Auta zostały znacząco uszkodzone, ale nikt przebywający w ich kabinach nie doznał żadnych obrażeń. I to jest najważniejsza informacja.

Pamiętajmy, by nigdy nie postępować tak lekkomyślnie. Szybka jazda, szczególnie w takich warunkach, to przepis na kłopoty. Warto również dbać o ogumienie, od którego zależy nasza kontrola nad pojazdem. Opony to jedyne elementy, które łączą go z nawierzchnią.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wymuszenie pierwszeństwa i centymetry od kolizji

Wymuszenie pierwszeństwa i zlekceważenie sygnalizacji świetlnej. Centymetry od kolizji (wideo)

Alfa Romeo Tonale test łosia

Alfa Romeo Tonale w teście łosia. Włoski SUV nie lubi takich manewrów (wideo)