w

Mercedes W124 300D potrafi driftować. I robi to z gracją lat 80. (wideo)

Mercedes-Benz W124 drift
Mercedes W124 300D potrafi driftować. I robi to z gracją lat 80. (wideo)

Dziś ten samochód jest pożądanym yountimerem, bez względu na wersję silnikową. Takich pojazdów już nie robią…

Mercedes W124 był produkowany w latach 1984-1993. Nigdy wcześniej ani później żaden model ze Stuttgartu nie zdobył tak dużej popularności. Łącznie wyprodukowano 2 583 470 egzemplarzy tego kultowego auta. Ta liczba mówi sama za siebie.

Na sukces pierwszej generacji Klasy E (bo tak jest określany ten pojazd) wpłynęła nie tylko bogata oferta konfiguracji napędowych, ale też świetna jakość wykonania i bardzo wysoki komfort. To wszystko było uzupełnione naprawdę niezwykłym poziomem niezawodności – nawet na tle japońskich aut, które przy W124 wyglądały jak projekty przypadkowych ludzi.

Mercedes W124 300D – udany drift

Choć większość wersji nie miała niczego wspólnego ze sportowymi doznaniami, nie ma wątpliwości, że ten samochód do dziś potrafi dawać frajdę z jazdy. Jak wynika z opisu nagrania, udany drift został wykonany wariantem 300D. To jednak jeszcze niczego nie mówi, ponieważ takie oznaczenie nosiło co najmniej sześć różnych odmian.

W124 300D
Jak widać, trzylitrowy diesel o mocy 110 koni mechanicznych daje sobie radę

Cztery z nich posiadały napęd na obie osie, dlatego można je odrzucić. Zostają więc dwie o tej samej mocy. Bazują na trzylitrowym, sześciocylindrowym dieslu , który generował seryjnie 110 koni mechanicznych i 191 niutonometrów.

Mercedes-Benz W124 300D – dane techniczne:

  • Moc maksymalna: 110 koni mechanicznych
  • Maksymalny moment obrotowy: 191 niutonometrów
  • Skrzynia: pięciobiegowa, manualna
  • Napęd: RWD
  • 0-100 km/h: 13,7 sekundy
  • Prędkość maksymalna: 190 km/h

Przenoszeniem mocy na tylne koła mogła zajmować się pięciobiegowa przekładnia manualna lub czterobiegowy automat. W tym aucie najpewniej znajdowała się ta pierwsza skrzynia.

Auto osiągało setkę w 13,7 sekundy i rozwijało 190 km/h prędkości maksymalnej. Nie są to powalające rezultaty, ale liczyła się trwałość.

Poza tym, w odpowiednich warunkach i tak można wprowadzić to auto w kontrolowane poślizgi. Śliska nawierzchnia, tylny napęd i doświadczony kierowca to zestaw, który to udowadnia.

Tych samochodów jest coraz mniej. Zadbany Mercedes W124 w dobrym stanie to dziś wydatek co najmniej 20 tysięcy złotych. Jego wartość będzie jednak rosła. Niektóre wersje od dawna wymagają wydania kwot sześciocyfrowych.

https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMOrZngswgeS2Aw?hl=pl&gl=PL&ceid=PL%3Apl

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pagani Puro

Certyfikat autentyczności Pagani – taka książka serwisowa premium. Cenna rzecz dla nabywców

Auto detailing

To był skrajnie zapuszczony samochód. Pomógł mu kompleksowy auto detailing (wideo)