w

Mazda RX-8 ze światłami „Szóstki”. Co tu się wydarzyło?

Mazda RX-8 ze światłami Mazdy 6
Mazda RX-8 ze światłami "Szóstki". Co tu się wydarzyło?

Domorośli fani modyfikacji samochodów bardzo często decydują się na odważne projekty, które przez wielu mogą być uznane za skrajnie kontrowersyjne. Wydaje się, że to kolejny z nich.

Mazda RX-8 to atrakcyjne coupe z silnikiem Wankla. Jej ostatni rozdział został napisany w 2012 roku, kiedy japońska marka zdecydowała się na zakończenie produkcji. Mimo tego, fani z całego świata wciąż pamiętają o tym modelu. Niektórzy z nich nabywają własne egzemplarze i przerabiają je po swojemu.

W tym przypadku z pewnością chodziło o unowocześnienie sylwetki przy użyciu aktualnego języka stylistycznego. Jak zrobić to najłatwiej? Pewien mieszkaniec Indonezji postanowił wykorzystać swoje inżynierskie zdolności i pokazać światu, jak może wyglądać ten model z elementami nowszych reprezentantów gamy Mazdy.

Mazda RX-8 z nowymi światłami

Tak, kluczowe były tu elementy oświetlenia, ale zakres zmian jest większy – aby wszystko jak najlepiej do siebie pasowało. Przednie reflektory i tylne lampy zostały przeszczepione z flagowego sedana – Mazdy 6. Wkomponowano je w nowe zderzaki.

Nie zabrakło także dodatkowych wlotów, przeprojektowanej maski, nakładek progowych, ogromnego spojlera i takiego też dyfuzora. tylko te końcówki wydechu wyglądają bardzo skromnie…

Mazda RX-8 ze światłami Mazdy 6
Mazda RX-8 ze światłami Mazdy 6

Ciekawostkę stanowią natomiast drzwi. Zamiast oryginałów zastosowano skrzydła otwierające się do góry – w stylu sportowych samochodów słynnej, włoskiej marki.

Jesteśmy pewni, że prezentowana Mazda RX-8 mogłaby przyjąć się w serii gier Need For Speed ze względu na duży zakres ciekawych zmian. To jednak nie oznacza, że każdemu przypadnie do gustu. Według nas wygląda gorzej, niż oryginał.

Mazda RX-8 ze światłami Mazdy 6
Mazda RX-8 ze światłami Mazdy 6

Widać w tym jednak pieczołowite działania twórcy. Nie ma mowy o fuszerce. Podejrzewamy jednak, że koszty związane z projektem raczej nie zdołają się zwrócić. Takie auta tworzone są „pod siebie” i zazwyczaj pochłaniają sporo pieniędzy.

>Mazda MX-5 2024 (lifting). Ma nowe światła i multimedia

Niekiedy jednak nie chodzi o finanse. Ważniejsza bywa realizacja pasji. Ktoś włożył w to duży wysiłek i warto to docenić – nawet jeśli nie trafił w „szeroki gust” komentujących internautów.

Na koniec przypomnijmy, że RX-8 posiada silnik Wankla o pojemności 1,3 litra, który seryjnie generuje od 192 do 232 koni mechanicznych – w zależności od wersji. Japońskie coupe w oryginalnym stanie jest dziś ciekawym materiałem na youngtimera, choć jego jednostka napędowa bywa kosztowna zarówno w naprawach, jak i użytkowaniu.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hyundai Genesis

Ta egzotyczna limuzyna była oferowana w Polsce. Dziś to tani unikat

Nowy SUV Alfa Romeo

Nowy SUV Alfa Romeo ma rywalizować z BMW iX. Kiedy debiut?