w ,

Mazda 3 – nowa jednostka Skyactiv-X

Japońska przedstawicielka segmentu C doczekała się nowej wersji silnikowej. Polscy klienci mogą już składać zamówienia. Pierwsze sztuki dotrą do kraju jesienią tego roku.

To jednostka Skyactiv-X, która oferuje nowatorską technologię. Łączy bowiem zapłon iskrowy z samoczynnym. Ten drugi był dotąd znany z silników Diesla. W praktyce ma to oznaczać wysokoobrotową charakterystykę, ale też błyskawiczną reakcję na wciśnięcie pedału gazu. Poza tym, mamy do czynienia z układem miękkiej hybrydy. Nowe benzyniaka wspiera więc „elektryczność” (instalacja 24V), która pomaga podczas rozpędzania, ale nigdy nie pracuje samodzielnie.

Nowy dwulitrowy silnik benzynowy generuje 180 KM (przy 6000 obr./min.) i 224 Nm (przy 3000 obr./min.). Może z nim współpracować zarówno 6-biegowy manual, jak i automat o tej samej liczbie przełożeń. Co ciekawe, konstrukcja będzie dostępna i z napędem na przednią oś, i z AWD. Jak wynika z danych producenta, zużycie paliwa ma wahać się od 4,1 do 6,1 litra (NEDC). Co istotne, silnik spełnia normy Euro 6d-TEMP.

Ceny Mazdy 3 z tą jednostką rozpoczynają się od 112 900 zł za wersję Kai, która obejmuje m.in.: kolorowy wyświetlacz head-up na przedniej szybie, reflektory LED, nawigację satelitarną, system Apple Car Play/Android Auto, adaptacyjny tempomat oraz pakiet systemów bezpieczeństwa i-Activsense.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW M8 2019 oficjalnie

Co z policyjnymi BMW? Połowa już rozbita…