w

Martwy punkt w lusterkach. TIR staranował osobówkę

Zderzenie TIR-a z autem osobowym
Martwy punkt w lusterkach. TIR staranował osobówkę

Niektórzy twierdzą, że z szoferki można liczyć na bardzo dobrą widoczność. Nie jest to jednak prawda.

Owszem, wysoka pozycja za kierownicą zapewnia lepszy obraz w dalszej perspektywie. Bezpośrednio przy kabinie jest jednak odwrotnie. Każdy zawodowiec doskonale wie, że martwy punkt w lusterkach jest sporym problemem.

Wystarczy, że obok jedzie jakiś znacznie niższy samochód – na przykład osobowy. W bazowych lusterkach można go nie dostrzec. Właśnie dlatego wielu kierowców stosuje dodatkowe „szkła” lub systemy bezpieczeństwa ostrzegające o obecności innych pojazdów.

Martwy punkt w lusterkach i kolizja

Ta historia miała miejsce w Czechowicach-Dziedzicach. Zacznijmy od tego, że sprawca tego zdarzenia wykazał się sporą lekkomyślnością. Wyprzedzał na lewym pasie granatową Skodę i najwyraźniej uznał, że jak jej już nie widzi, to znaczy, że jej nie ma. To był oczywiście spory błąd.

Zobacz także: Martwy punkt w lusterkach i nieostrożny kierowca – skończyło się zderzeniem z TIR-em (wideo)

Kierowca TIR-a zdecydował się na zmianę pasa w złym momencie. Warto podkreślić, że kierunkowskaz włączył dopiero po wykonaniu ruchu kierownicą, co obrazuje z jakimi poziomami umiejętności i wyobraźni mamy tu do czynienia.

W końcu uderzył w sąsiedni pojazd. Użytkownik Skody widział przez boczną szybę ciągnik siodłowy, który taranował jego samochód. Tragedia wisiała w powietrzu. Sprawca zorientował się, że w coś uderzył i zaczął wytracać prędkość.

Zobacz także: Volvo w martwym punkcie. Kierowca TIR-a doprowadził do zderzenia trzech pojazdów (wideo)

Kierowca czeskiego auta zdołał przywrócić kontrolę i zjechał na pas awaryjny. Zawodowiec również się zatrzymał. Można podejrzewać, że zdarzenie skończyło się mandatem. Najważniejsze jednak, że nikomu nic się nie stało.

Pamiętajmy, że w autach też znajduje się martwy punkt w lusterkach. Przed zmianą toru jazdy zawsze należ upewnić się, czy nasz manewr nie spowoduje niebezpieczeństwa. Odpowiednie ustawienie lusterek oraz ostrożność odgrywają kluczowe role.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ruda Śląska wypadek BMW

Kierowca BMW doprowadził do wypadku. Zawiodły opony

Kolizja dwóch aut na skrzyżowaniu

Kolizja na skrzyżowaniu – współwina kierowców?