w

Mały SUV Dacii już w fazie projektowej. Otrzyma napęd spalinowy

Dacia Sandero Stepway
Mały SUV Dacii już w fazie projektowej. Otrzyma napęd spalinowy

Rumuńska marka cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem klientów. Wystarczy spojrzeć na wyniki Sandero, które aktualnie zajmuje trzecie miejsce w europejskim rankingu sprzedaży. To mówi samo za siebie.

Na tym nie koniec dobrych wieści. Ostatnio na lokalne rynki trafiła nowa generacja Dustera, która jest znacząco rozwiniętą koncepcją poprzednika – pod każdym calem lepsza przy zachowaniu umiarkowanej ceny. Natomiast teraz dowiedzieliśmy się, że trwają prace nad zupełnie nowym modelem. Będzie to mały SUV Dacii z konwencjonalnym układem napędowym.

Takiego samochodu zdecydowanie brakuje w gamie tej firmy. Pod Dusterem jest mnóstwo przestrzeni na modne, a przy tym tanie auto. Rolą nowości będzie zastąpienie Sandero Stepway, które ma dziś aspirować do miana crossovera, co jest oczywiście lekko naciągane.

Mały SUV Dacii z szansą na sukces

Czego należy oczekiwać? Dacia nie jest marką skupiającą się na wprowadzaniu innowacji, ale zazwyczaj oferuje wystarczający poziom wyposażenia – bez zbędnych, kosztownych bajerów. I tak też ma być w tym przypadku. Niewielki model ma pozostać przystępny cenowo, a jednocześnie dysponować akceptowalnym zakresem rozwiązań i funkcji wpływających na komfort oraz bezpieczeństwo.

Design powinien być zbliżony do aktualnie stosowanego nurtu stylistycznego. Spodziewamy się, że mały SUV Dacii będzie bardziej nawiązywał do Dustera, niż Sandero. Należy spodziewać się prostych kształtów, ostrych linii i charakterystycznych elementów oświetlenia.

>Nowa Dacia Duster na polskich drogach. Ludzie zatrzymują i pytają co to za auto

Gama jednostek na szczęście pozostanie oparta na konstrukcjach spalinowych. Podstawowa wersja może posiadać silnik 1.0 TCe – pewnie w 90-konnym wydaniu bazowym oraz 100-konnym w przypadku zastosowania LPG. Niewykluczone, że to będą jedyne oferowane warianty – jeśli samochód ma być rzeczywiście tani.

Mały SUV Dacii
Nowość zachowa silniki spalinowe, a może nawet otrzyma instalację LPG

Trudno wykluczyć też hybrydę. Jeśli pojawi się taka wersja, to będzie raczej ciekawostką, podbudowaniem wizerunku i zaspokojeniem europejskich norm. Na pewno nie będzie sprzedawała się lepiej od konwencjonalnych układów.

Kiedy ten model pojawi się na rynku? Jego debiut przewidywany jest na końcówkę 2026 roku, dlatego należy założyć, że trafi do salonów w okolicach 2027 roku. Cena? To zależy od tempa inflacji i wielu innych czynników. Z pewnością będzie tańszy, niż Duster, co już zapowiada się bardzo dobrze.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

GP Wielkiej Brytanii 2024

GP Wielkiej Brytanii 2024. Lewis Hamilton zwyciężył i pobił rekord wszech czasów!

Nieoczywista wygrana Kubicy na Imoli

Nieoczywista wygrana Kubicy na Imoli. Pomogła kara dla rywali