w

Lotus Omega to ikona supersedanów. Jeden z egzemplarzy może być Twój

Lotus Omega na sprzedaż 2021
Lotus Omega to ikona supersedanów. Jeden z egzemplarzy może być Twój

Wszystko ma swój początek – także w świecie motoryzacji. W przypadku prawdziwie sportowych sedanów były to lata 80.

Dekadę później na drogi wyjechał wyjątkowy model, który dołączył do tej grupy. Był to Lotus Omega. Wygląd Opla i zbieżność nazw nie jest tu przypadkowa. W 1986 roku General Motors przejęło brytyjską markę. Wśród głównych celów tej inwestycji upatrywano stworzenie rywala dla niemieckich, sportowych modeli klasy premium, wśród których prym wiodło BMW M5 E34.

Lotus Omega produkcja
Powstało zaledwie 950 sztuk tego wyjątkowego modelu

Zadanie było trudne, ale możliwe. Prace nad samochodem trwały przez dwa lata. W końcu zaprezentowano koncept, który w 1989 roku został zastąpiony wersją oficjalną. Pokazano ją na targach w Genewie.

W 1990 roku rozpoczęła się produkcja. Powstało 630 sztuk Lotusa Omegi i 320 sztuk Lotusa Carltona, który jest brytyjskim bliźniakiem z innym znaczkiem producenta. Jak łatwo policzyć, łącznie stworzono 950 egzemplarzy tego wyjątkowego auta.

Supersedan Lotusa na sprzedaż

Właśnie trafił na rynek jeden z Lotusów oferowanych w Wielkiej Brytanii. Jak można się domyślać, ma ciemnozielony lakier (jedyny w jakim występował) i fabryczne wnętrze ze sportowymi, kubełkowymi fotelami.

Lotus Omega silnik
Pod maską znajduje się doładowana jednostka benzynowa generująca 377 KM

Samochód pochodzi z 1990 roku i do tej pory pokonał zaledwie 4565 mil, czyli 7346 kilometrów. Pod maską znajduje się podwójnie doładowana jednostka benzynowa o pojemności 3,6 litra. Generuje ona 377 koni mechanicznych i 568 niutonometrów.

Silnik zintegrowano z sześciobiegową przekładnią manualną, która przekazuje całą moc na oś tylną. W takiej konfiguracji można przyspieszać do setki w zaledwie 5,3 sekundy i rozpędzać się do 283 km/h. Po upływie 17,3 sekundy można było zobaczyć 200 km/h.

Auto zostało wystawione na sprzedaż przez Park Lane Limited. Cena? 119 995 funtów. Oznacza to wydatek 651 572 złotych (kurs 5,43).

 

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ARRO Bahrajn kwalifikacje

Zaskakujące wyniki kwalifikacji w Bahrajnie. Alfa Romeo wysoko!

Grand Prix Bahrajnu 2021

Grand Prix Bahrajnu 2021: A jednak Hamilton!