w

Litr paliwa za 8 złotych? Użytkownik hulajnogi pędził prawie setką nie bojąc się podwyżek (wideo)

Jazda hulajnogą po autostradzie
Litr paliwa za 8 złotych? Użytkownik hulajnogi pędził prawie setką nie bojąc się podwyżek (wideo)

Elektryczne jednoślady są coraz częściej spotykane. I nie ma w tym niczego nadzwyczajnego, skoro przydają się w wielu sytuacjach.

Tego typu urządzenia uprzyjemniają poruszanie się po mieście. Nie jest tajemnicą, że coraz więcej producentów ma je w swoich ofertach. Co ciekawe, niektóre z nich są naprawdę zaawansowane, a przy tym bardzo mocne. Przykładem może być ten użytkownik hulajnogi, który pędził prawie setką.

Jak widać na nagraniu, osoba jadąca na elektrycznym jednośladzie wyprzedzała samochody na wielopasmowej drodze. Biorąc pod uwagę prędkość sięgającą 60 mph (96 km/h), nie było to ani rozsądne, ani bezpieczne. Użytkownik hulajnogi miał co prawda kask, ale i tak narażał siebie i innych na poważne konsekwencje.

Hulajnogi elektryczne a prawo

Zdarzenie nie miało miejsca w Polsce, ale warto przypomnieć o przepisach dotyczących hulajnóg elektrycznych, które obowiązują w naszym kraju. Maksymalna dozwolona prędkość takich urządzeń to 20 km/h. Użytkownik ma obowiązek poruszać się po ścieżce rowerowej, jeżeli taka istnieje. Gdy jej nie ma, musi skorzystać z chodnika, gdzie może przemieszczać się tempem pieszego.

W strefach z ograniczeniami do 30 km/h, użytkownik hulajnogi może poruszać się po jezdni, jeżeli nie ma wyżej wymienionych możliwości. Warto dodać, że z hulajnóg elektrycznych mogą korzystać osoby powyżej 10. roku życia. Jeżeli jednak są niepełnoletnie, muszą posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy AM/A1/B1/T.  Wyjątkiem jest strefa zamieszkania i opieka osoby dorosłej.

Jazda hulajnogą elektryczną w Polsce – kluczowe zasady:

  • maksymalna dozwolona prędkość: 20 km/h
  • obowiązkowa jazda po ścieżce rowerowej
  • jeżeli nie ma ścieżki rowerowej, jazda po chodniku (prędkością pieszego)
  • możliwe poruszanie się po jezdni tylko w strefach z ograniczeniem do 30 km/h
  • jazda możliwa od 10. roku życia
  • jeżeli użytkownik jest niepełnoletni musi posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy AM/A1/B1/T, z wyjątkiem jazdy w strefie zamieszkania i pod opieką osoby dorosłej
  • jazda po spożyciu alkoholu jest niedozwolona
  • policjant ma prawo nałożyć na użytkownika hulajnogi łamiącego przepisy karę grzywny w wysokości od 20 złotych do 5000 złotych

Policjant, który przyłapie użytkownika hulajnogi na przewinieniu ma prawo nałożyć karę grzywny lub naganę w wysokości od 20 złotych do 5000 złotych. Nie można oczywiście prowadzić hulajnogi będąc pod wpływem alkoholu. Nie da się jednak w ten sposób stracić prawa jazdy. Urządzenie zostanie jednak odholowane na parking policyjny (za 123 złote) i będzie generować dodatkowe koszty (23 złote za każdy dzień przechowywania).

Podejrzewamy, że te przepisy zostaną za jakiś czas zaktualizowane, ponieważ hulajnogi są coraz bardziej zaawansowanym sprzętem i będzie ich przybywać. Prędkości, jakie osiągają dają już do myślenia. Obowiązkowy kask nie byłby złym pomysłem.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Brak prawidłowego odstępu od poprzedzającego pojazdu

Kierowcy TIR-ów zlekceważyli właściwy odstęp. Doprowadzili do zderzenia trzech pojazdów (wideo)

Wyprzedzanie pasem awaryjnym

Kierowca BMW nie zamierzał czekać. Wyprzedził po pasie awaryjnym (wideo)