w

Legendarny Żuk jako TIR

To prawdopodobnie jedyny taki Żuk na świecie. Został przygotowany przez miłośnika motoryzacji, który postanowił zrealizować projekt „TIR” na jego bazie.

Historia rozpoczęła się od Pana Zenona, który jest autorem Żuka TIR-a. Auto otrzymało specjalne wzmocnienia (waży ok. 1200 kg) i przygotowaną pod gabaryty naczepę (500 kg masy własnej, 1500 kg ładowności). Za podstawę posłużył model A13 z 1975 roku. Całość została pomalowana szarą farbą.

Pod maską „żukowskiego” ciągnika siodłowego pracuje natomiast silnik S-21, który umożliwia jazdę z prędkością ok. 70 km/h. Zobaczenie tego rodzynka na drodze jest mniej realne, niż Ferrari F40, ale jeśli Wam się poszczęści, koniecznie wyślijcie zdjęcie.

Warto dodać, że Pan Zenon był też jednym z budowniczych Żuka AE – oryginalnej ciężarówki przypominającej Renault Magnum. O tej niezwykłej sztuce słuch jednak zaginął. Podobno została nabyta przez jakąś firmę z Rzeszowa, ale szczegóły nie są znane. Trwają jednak poszukiwania i miejmy nadzieję, że przyniosą one rezultaty.

Źródło: Facebook

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

3 komentarze

Dodaj odpowiedź
    • Widziałem to za moich młodych lat.Nazwisko twórcy-Barniak.Mieszkal w miejscowości Rzepedz,w Bieszczadach.Drogim jego tworem był Lamborghini na bazie Zaporożca.

      • Pan Zenon Barniak nadal mieszka w Rzepedzi :)”Wyklepał ” obydwa pojazdy według własnej myśli i projektu:) Obydwa pojazdy już dawno temu sprzedał :)Tzn Żuk nie tak dawno temu :)(2-3 lata temu ? :)Takich ludzi w Polsce nikt nie zauważa niestety.Mamy wszystko obce teraz.Niemamy własnych samochodów.Brak słów na to g…no

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

BMW E36 Compact z V12 pod maską na sprzedaż!

Peugeot 405 wciąż w produkcji. Jest jednym z najpopularniejszych modeli PSA!