w

Lamborghini z czterema reflektorami? Wygląda podobnie, ale to znacznie rzadsze auto. Na sprzedaż!

Cizeta Moroder V16T
Lamborghini z czterema reflektorami? Wygląda podobnie, ale to znacznie rzadsze auto. Na sprzedaż!

Lata 80. i 90. były erą superamochodów. To właśnie wtedy zadebiutowały najbardziej rozpoznawalne auta sportowe, których plakaty wisiały nad łóżkami fanów motoryzacji.

Największą liczbę zwolenników miały oczywiście modele Ferrari i Lamborghini. Auta z włoskich stajni przyciągały wzrok, świetnie brzmiały i kusiły świetnymi osiągami. Choć bywały kapryśne i wyjątkowo niepraktyczne, skradały serca każdego, kto miał szacunek do czterech kółek.

Choć nie były to najlepsze czasy dla manufaktur, istniało też kilku mniejszych przedsiębiorców, którzy chcieli odebrać tuzom rynkowym przynajmniej część poświęcanej im uwagi. Najczęściej kończyło się to na ambitnych planach, ale w niektórych przypadkach udało się, przynajmniej na moment, zwrócić uwagę świata.

Cel? Przyćmić Lamborghini. Dosłownie…

Wśród takich firm znajduje się Cizeta. To włoska marka, która została stworzona pod koniec lat 80. Historia tego projektu jest bardzo ciekawa. Zaczęło się od Marcella Gandiniego, który postanowił zaprojektować następcę modelu Countach. Po wielu godzinach spędzonych przy deskach kreślarskich przedstawił pomysł Chryslerowi (ówczesnemu właścicielowi Lamborghini), ale władze go odrzuciły, co miało mieć związek ze zbyt futurystycznym designem. To dość nietypowy argument, jak na końcówkę ubiegłego wieku…

Countach Cizeta
Pierwotnie miała zostać następcą Lamborghini Countach, ale ostatecznie powstała jako osobny model

Pewnego dnia doszło jednak do przełomu. Prace nad nowością docenił Claudio Zampoli będący wtedy szanowanym przedsiębiorcą. Postanowił zaproponować współpracę Gandiniemu, a ten się zgodził. I tak rozpoczęły się wszystkie zaawansowane procesy związane z zaprojektowaniem podzespołów.

Cizeta Moroder V16T – tego jeszcze nie było

Efekt ich wysiłków został zaprezentowany w 1988 roku w Stanach Zjednoczonych. Przyjął nazwę Moroder i od razu zyskał sławę oraz zainteresowanie. Auto rzeczywiście prezentowało się bardzo odważnie. Uwagę zawracały aż cztery otwierane reflektory i dość nietypowo poprowadzona linia. Niektórzy uważali, że to przerost formy nad treścią, ale w ostateczności wygrała siła przebicia Włochów.

Cizeta Moroder V16T - dane techniczne
Silnik V16 generuje 540 KM oraz 540 Nm

Jest to pierwszy powojenny samochód, który doczekał się silnika V16. Cóż to za konstrukcja? Inżynierowie zdecydowali się na połączenie dwóch jednostek V8 z Lamborghini. 6-litrowy silnik miał 4 zawory na cylinder (łącznie aż 64!) i potrafił kręcić się do bardzo wysokich obrotów. Oferował 540 KM (przy 8000 obr./min.) i 540 Nm (przy 6000 obr./min.).

Masa własna włoskiego supersamochodu sięgała 1600 kg. To dość dużo, ale i tak osiągi były całkiem przyzwoite. Przyspieszenie do setki trwa 4,5 sekundy, a prędkość maksymalna wynosi 328 km/h. W tamtych czasach nie były to rekordowe wyniki, ale plasowały się w czołówce, co wystarczyło, by znaleźli się chętni na zakup. Było ich jednak zbyt mało (rekord padł w 1992 roku, kiedy złożono kilka zamówień), żeby producent mógł przetrwać. Jednym z powodów okazała się zaporowa cena.

Po 4 latach istnienia, dokładnie w 1995 roku, skończyła się pewna epoka i ogłoszono upadłość. W 2006 wskrzeszono jednak legendarną markę, ale pod szyldem firmy Cizeta Automobili USA. Tym samym siedziba została przeniesiona z Modeny do Fountain Valley (Kalifornia).

Wyjątkowa sztuka na sprzedaż

Jak można się domyślać, liczba istniejących egzemplarzy jest niezwykle mała. Prawdę mówiąc niewiele osób miało okazję zobaczyć jakiś „na żywo”. Wyjątkowość tego modelu podkreśla także niesamowicie brzmiący silnik. Teraz ktoś będzie miał szansę posłuchać go na swoim podjeździe, ponieważ jedna ze sztuk trafiła na sprzedaż.

Cizeta Moroder V16T - wnętrze
Kabinę utrzymano w tej samej tonacji kolorystycznej, co karoserię

Pochodzi z 1993 roku i należała do Sułtana Brunei. Jak większość pojazdów tej osobistości, nie była zarejestrowana i trzymano ją we właściwych warunkach. Dotychczas zdołała pokonać niecałe 1000 km, co mówi samo za siebie. Jak podaje Business Insider, cena auta może wynosić nawet 725 tysięcy dolarów, co stanowi ponad 2,7 miliona złotych.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nissan Note 2021

Mamy to! Nissan Note 2021 ma elektryczny napęd i nowoczesny design

Honda Civic agrotuning

„Festyniarstwo” pełnym wydechem: Gdy fantazja przebije rozsądek