w

Łada z aktywną aerodynamiką dachu? Wątpliwy pomysł, zabawne wykonanie

Łada z otwieranym dachem
Łada z aktywną aerodynamiką dachu? Wątpliwy pomysł, zabawne wykonanie

Nowoczesne samochody posiadają bardzo zaawansowane systemy, które wykorzystują powietrze w odpowiedni sposób.

Najczęściej wspomagają chłodzenie albo generują docisk. Niekiedy też uzupełniają hamowanie. To ostatnie zadanie mogło być inspiracją dla wykonania tego wątpliwego pomysłu. Łada z aktywną aerodynamiką dachu to jedyne takie auto na świecie. Poważnie.

Znany, rosyjski inżynier prowadzący kanał na YouTube postanowił stworzyć kolejny bardzo oryginalny projekt na motoryzacyjnym relikcie Bloku Wschodniego. Efekt jest wręcz zabawny i nie należy traktować go poważnie.

Łada z otwieranym dachem

Wydawać by się mogło, że autor zastosuje klapki otwierające się podczas wytracania prędkości albo coś w rodzaju szyberdachu stawianego do pionu. Nic bardziej mylnego. Zamiast tego, stworzył ruchomy dach, który otwiera się dzięki hydraulicznym podnośnikom.

Otwierany dach w Ładzie
Łada z aktywną aerodynamiką dachu? Wątpliwy pomysł, zabawne wykonanie

To najdziwniejsze, co widzieliśmy do tej pory w 2022 roku. Dach z cienkiego metalu kołysał się na wietrze i trudno jednoznacznie stwierdzić, jakie zadanie miał spełnić. Z pewnością błyskawicznie wychłodził kabinę. Dobrze, że nie uszkodził głowy kierowcy.

Na takie pomysły nie wpadł nawet słynny Rinspeed, który wykonywał najdziwniejsze wariacje nadwoziowe. Czy będzie to inspiracja dla kolejnych inżynierów? Śmiemy wątpić. Jest to jednak ciekawostka dla fana motoryzacji, który potrafi patrzeć na swoją pasję z przymrużeniem oka. Nie zalecamy jednak wykonywania takich „dzieł”, bo nie jest to ani rozsądne, ani bezpieczne.

https://news.google.com/publications/CAAqBwgKMOrZngswgeS2Aw?hl=pl&gl=PL&ceid=PL%3Apl

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Snowly Ford Bronco

Ford Bronco ze śniegu. Bałwan wygląda przy nim niepoważnie (wideo)

Fabryka Koenigsegga

Koenigsegg wychodzi naprzeciw nowym oczekiwaniom. Wybuduje tor dla klientów