w

Łada Niva w roli kampera. Zaskakująco przemyślany projekt

Łada Niva Autodom kamper
Łada Niva w roli kampera. Zaskakująco przemyślany projekt

Kampery są zazwyczaj bardzo drogie w zakupie. Ich wynajem też nie należy do tanich. Ten projekt pozwala wyraźnie ograniczyć koszty.

Oto Łada Niva w roli kampera. Nosi nazwę Autodom i została stworzona przez rosyjską firmę Lux Form. Trzeba przyznać, że efekt jej działań pozytywnie zaskakuje i umożliwia naprawdę swobodną jazdę po miejscach, do których większość kamperów mogłaby nie dotrzeć.

Kluczem do sukcesu są sprawdzona konstrukcja i kompaktowe wymiary. Rosyjski pojazd ma zaledwie 4760 milimetrów długości, 1740 milimetrów szerokości oraz 2770 milimetrów wysokości. Jak widać gołym okiem, rozstaw osi został wyraźnie wydłużony – do 2794 milimetrów.

Łada Niva kamper wnętrze
Projektanci maksymalnie wykorzystali dostępną przestrzeń

Kabina samochodu została ograniczona do dwóch miejsc – dla kierowcy i przedniego pasażera. Dalej mamy już przestrzeń kempingową, gdzie znajdują się kuchnia, składany stół, lodówka, palniki gazowe, łazienka z prysznicem i przestrzeń wypoczynkowa zapewniająca wygodne łóżko dla dwóch osób.

Łada Niva jako kamper
W kabinie znajdują się zlew, kuchenka, lodówka, łazienka i dwuosobowe łóżko

Łada Niva Autodom posiada również zbiornik na świeżą wodę o wielkości 70 litrów oraz  40-litrowy na wodę szarą. Z kolei wspomniany gaz mieści się w pięciokilogramowej butli. Uzupełnieniem całości jest akumulator żelowy 12V (70 Ah).

Co równie ważne, wszystko prezentuje się estetycznie. Widać, że autorzy projektu postawili na pieczołowity montaż i solidność. Wydaje się, że robocizna nie odbiega od innych tego typu konstrukcji.

Łada Niva Autodom
W łazience znajduje się zarówno toaleta, jak i prysznic

Łada Niva w roli kampera nie skrywa skomplikowanego układu napędowego. Opiera się ona na legendarnym silniku benzynowym o pojemności 1,7 litra i mocy 84 koni mechanicznych. Za przeniesienie tego potencjału na cztery koła odpowiada pięciobiegowa przekładnia manualna. Co istotne, w aucie pozostał reduktor, dlatego dotarcie nim w trudne miejsca nie będzie dużym wyzwaniem.

Pozostaje już tylko kwestia ceny. Ile kosztuje Łada Niva jako kamper? Oferta startuje od 1,6 miliona rubli rosyjskich, czyli około 82 tysięcy złotych. Trudno o tańszy nowy samochód kempingowy zawierający wszystko to, co potrzeba.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zniszczenie wyjątkowych samochodów w wyniku konfliktu małżeńskiego

Zdenerwowana żona to niebezpieczna żona. Po kłótni uszkodziła Ferrari i unikatowe Porsche

Bentley Flying Spur Hybrid 2022

Bentley Flying Spur w wersji hybrydowej. Mały silnik, wielka moc