w , ,

Kupujemy opony. Jak nie przepłacić?

eps2013083012562858730 Black rubber tires on white background, vector illustration

Na zakupie opon nie powinieneś oszczędzać, ale nie ma też powodów do przepłacania. Jak więc wybrać opony dostosowane do twoich potrzeb i finansowych możliwości?

 

Załóżmy, że nie jesteś maniakiem motoryzacji. Samochód traktujesz po prostu jako wydajny i niezawodny środek transportu po mieście lub na niedługich trasach. Opony z najwyższej półki po prostu nie są ci potrzebne i nie widzisz sensu w wydaniu na ich zakup sporej przecież sumy. Albo wyobraźmy sobie całkowicie odwrotną sytuację. Jako wymagający kierowca i miłośnik sportowej jazdy na pewno nie będziesz zadowolony z opon klasy ekonomicznej. Jak więc wybrać odpowiednie opony? Na co zwrócić uwagę, by nie przepłacić, a jednocześnie nie musieć narzekać na ich osiągi?

Indeks prędkości

Na cenę opon wpływa wiele czynników. Jednym z nich jest indeks prędkości, który przekłada się na technologie użyte przez jej producenta w procesie produkcji, by zapewnić określone osiągi. Dlatego prawidłowe dobranie ogumienia do naszego auta powinno odbywać się zgodnie z zaleceniami jego producenta. W takim wypadku bardzo przydatna będzie wiedza jak prawidłowo odczytać indeks prędkości, który zawarty jest na oponie. Możesz oczywiście zdecydować się na modele z wyższym indeksem, ale posiadając miejskiego kompakta i używając go do spokojnej jazdy prawdopodobnie nie wykorzystasz ich możliwości, a ich zakup okaże się zbędnym wydatkiem.

Run-flat ? czy to się opłaca?

Dostępne od kilku lat opony tego typu kuszą przede wszystkim możliwością przejechania nawet kilkudziesięciu kilometrów po przebiciu. Dla kierowców często odbywających długie trasy po słabo zaludnionych terenach mogą być wprawdzie atrakcyjną opcją, ale poza tą niewątpliwą zaletą mają również pewne wady. Są bowiem droższe od standardowych modeli, a w razie awarii ich naprawa jest niemożliwa. Wymieniając taką oponę musisz też przygotować się na problemy z dostępnością w sklepach stacjonarnych i konieczność sprowadzenia jej przez internet. Jeśli więc jeździsz przede wszystkim po mieście, wybierz lepiej tradycyjne opony.

Jaki producent?

Cena opon jest również uzależniona od ich producenta. Najbardziej niezawodne modele z najlepszymi osiągami (ale też najdroższe) produkują między innymi Michelin, Pirelli, Dunlop czy Continental. Opony średniej klasy to produkty takich firm jak Fulda, Kleber oraz Firestone. Najmniej wymagający, szukający oszczędności kierowcy na pewno będą zaś zainteresowani oponami z najniższego segmentu ? tu godne polecenia są takie marki jak Sportiva, Dębica, Sava lub Zeetex.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ibiza Cupra – zaprogramowana na szybkość

DS 3 1.2 PureTech EAT6 Be Chic – Pretty thing