w

Katowice. Elektryczny autobus emitujący spaliny. Ekologiczny, ale nie zimą (wideo)

Elektryczny autobus emitujący spaliny
Katowice. Elektryczny autobus generujący spaliny. Ekologiczny, ale nie zimą (wideo)

Dlaczego pojazd na prąd emituje szkodliwe substancje? Powody mogą być różne, ale w przypadku śląskiej komunikacji miejskiej wygląda to kuriozalnie.

Elektryczny autobus emitujący spaliny to nadzwyczajny obraz, ale nie na Śląsku. Na dołączonym nagraniu można zobaczyć, jak to wygląda z perspektywy kierowców poruszających się po Katowicach i sąsiednich miastach.

Niektórzy twierdzą, że to pojazdy hybrydowe, które wykorzystują jednostki spalinowe do ładowania baterii. Nie jest to prawda. Elektryczne autobusy posiadają silniki na prąd i nie angażują innych układów do napędzania. Skąd więc chmura spalin za tylnym zderzakiem?

Zimno i grzać trzeba

Autobusy elektryczne nie posiadają stałego, zewnętrznego źródła zasilania, jak trolejbusy. Muszą więc korzystać z baterii, których wydajność może być ograniczona przez inne układy wykorzystywane w pojeździe. Wśród nich znajduje się ogrzewanie.

Nawet niewielkie auta elektryczne mogą mieć krótszy zasięg podczas wykorzystywania aktywnego układu wentylacji. W przypadku autobusu elektrycznego jest tak samo. Aby nie obciążać baterii takich maszyn, używa się niezależnych silników spalinowych, których zadaniem jest ogrzewanie kabiny. Niektórzy porównują to do tzw. „webasto” (ogrzewania postojowego).

Przez to emitowane są szkodliwe substancje, mimo że samochód jest napędzany w pełni elektrycznie. W zimowych warunkach trudno więc mówić o ekologicznych wartościach takich pojazdów. A zima przecież dopiero nadchodzi. Takich obrazków będzie zatem znacznie więcej.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zakręt Mistrzów DTŚ Fotoradar

Czy to koniec wypadków na Zakręcie Mistrzów? Fotoradar już stoi

Policyjny dron nad przejściem dla pieszych

Policyjny dron ponownie w akcji. Tym razem monitorował przejścia dla pieszych (wideo)