w

Człowiek w całości oddany ziemi ? ?Karczeby? w Zamościu

Nie ma wątpliwości, że jedną z mocniejszych, jeśli nie najmocniejszą pod względem programowym przestrzenią wystawienniczą na wschodzie Polski jest obecnie Galeria Fotografii Ratusz w Zamościu. Znakomite osobistości fotografii, starannie dobrane wystawy ? te dwa elementy doskonale opisują to kameralne miejsce. Od czwartku 20 lutego będzie tam można oglądać kolejną świetną wystawę ? ?Karczeby? Adama Pańczuka.

 

Galeria, mieszcząca się w przyziemiu zamojskiego ratusza nie należy do największych przestrzeni. Ściślej mówiąc jest to fragment ośrodka informacji turystycznej, wydzielony na potrzeby wystawiennicze. Jednak to miejsce jest doskonałym przykładem, że wcale nie o wielkość chodzi.

 

W ciągu ponad 20 lat działalności Galeria Fotografii ?Ratusz? gościła w swoich ścianach ponad 170 wystaw. Nie ma potrzeby rozpisywać się o znakomitych osobistościach, których mnóstwo przewinęło się przez to miejsce, wystarczy spojrzeć na ostatni rok działalności. Zdzisław Beksiński, Zofia Rydet, Rafał Milach, Anna Bedyńska i wiele innych ? to pokazuje, że aby zobaczyć dobrą fotografię wcale nie trzeba jechać do stolicy.

 

Druga już wystawa w 2014 roku pokazuje, że Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne, które sprawuje pieczę nad przestrzenią, nie popuszcza poziomu. Od czwartku 20 lutego można w Ratuszu oglądać cykl ?Karczeby? autorstwa Adama Pańczuka ? wielokrotnie nagradzanego znakomitego fotografa.

 

Czym jest karczeb? ?Karczeb to trudny do wyrwania korzeń drzewa, bardzo głęboko wrośnięty w ziemię. Tym samym mianem na polesiu i Podlasiu określało się ludzi, którzy żyli zgodnie z rytmem ziemi i tak jak korzeń byli z nią mocno związani? ? czytamy w opisie projektu.

 

Pańczuk podkreśla, że aby ostatecznie skupić się na niezwykłej więzi łączącej ludzi z Podlasia z zamieszkiwaną przez nich ziemią, musiało minąć kilka lat. Fotograf wsiąknął przez ten czas dostatecznie mocno w społeczność, dzięki czemu realizacja ?Karczeb? była o wiele łatwiejsza.

 

Cykl pozowanych portretów utrzymany jest w stylu magicznego realizmu. Wyważone, nacechowane metaforami zdjęcia wspaniale odczarowują nieprawdziwy kiczowaty obraz polskiej wsi. Artysta zdobył zaufanie mieszkańców wioski i doskonale je wykorzystał, tworząc poetyckie obrazy.

 

Wernisaż wystawy rozpocznie się o godzinie 16, wtedy też odbędzie się spotkanie z autorem. Otwarcie ekspozycji to również niepowtarzalna okazja do zakupu albumu towarzyszącego wystawie.

 

Galeria Fotografii ?Ratusz?
Rynek Wielki 13
Zamość

 

Autor: Kamil Myszkowski
Źródło: Zamojskie Towarzystwo Fotograficzne

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Odcinek autostrady A4 do dokończenia w 14 miesięcy

Wielozadaniowe monitory Samsung TC570