w

Jeśli nie masz 10 milionów to możesz tylko popatrzeć: Ferrari 375 America Coupe trafiło na sprzedaż

Ferrari Vignale for sale
Jeśli nie masz 10 milionów to możesz tylko popatrzeć: Ferrari 375 America Coupe trafiło na sprzedaż

Niektóre samochody są obiektami pożądania każdego fana motoryzacji. Ten model nie jest może popularny, ale i tak wszyscy chcieliby go mieć.

Czy pamiętacie firmę Carrozzeria Vignale? Była to włoska manufaktura zajmująca się konstruowaniem karoserii. Założył ją Alfredo Vignale w 1948 roku. Najprościej mówiąc, specjalizowała się tym samym, co dziś robi Zagato. Personalizowała samochody rodzimych marek, wśród których znajdowały się takie tuzy rynkowe, jak Fiat, Maserati, Lancia i Alfa Romeo.

Ferrari 375 America Coupe od Vignale

Najbardziej imponujące pomysły zostały jednak oparte na samochodach Ferrari. Jeden z tych rzadkich okazów trafi wkrótce na aukcję. Model 375 America Coupe Vignale doczekał się jedynie trzech wyprodukowanych egzemplarzy, które narodziły się w studiu projektowym w Turynie.

Ferrari 375 America Coupe Vignale
Powstały tylko trzy sztuki tego modelu

Vignale cieszy się świetną opinią i ma bardzo dużą wartość w oczach kolekcjonerów. Wielu twierdzi, że dzieła tego producenta najlepiej odzwierciedlają gusta Amerykanów, ponieważ wszystkie zdobi stylowa mieszanka chromu i aluminium.

Sztuka za grube miliony

Prezentowane Ferrari wygląda nietuzinkowo, co uwydatniają nisko osadzone reflektory, długa maska, tylna szyba zachodząca na boki (jak w starym Chevrolecie Corvette) i ogromny grill z klasyczną kratownicą. Oryginalnie wygląda także dwukolorowe nadwozie – wiśniowy lakier kontrastuje ze srebrnym dachem (to typowy zabieg dla Vignale).

375 America Vignale design
Samochód oferuje unikatową stylistykę i układ napędowy z Maranello

Auto z numerem nadwozia 0327 AL było wystawiane na wielu pokazach po obu stronach Oceanu Atlantyckiego. Premiera przed szeroką publicznością miała miejsce podczas targów World Motor Sports Show w Nowym Jorku. Po Salonie w Genewie (1954 rok) samochód trafił do nowego właściciela z Wisconsin – był nim Robert Wilke.

Pod piękną karoserią skrywa się wnętrze, które zdradza ślady użytkowania. Widać, że któryś z pierwotnych użytkowników traktował je jako ekskluzywny środek transportu, a nie obiekt westchnień trzymany pod kocem w garażu.

Ferrari 375 America Vignale interior
Wnętrze jest piękne, ale zdradza ślady użytkowania

Istotną informacją dla kolekcjonera jest obecność oryginalnego silnika. Potwierdza to nawet Ferrari Classiche. Jak podejrzewają specjaliści od wyceny, aukcja samochodu realizowana przez RM Sotheby’s może zakończyć się na kwocie 3 400 000 dolarów, co przy aktualnym kursie (3,65) oznacza sumę 12 410 000 zł. Ogromne pieniądze, ale trudno spodziewać się, że wartość tego auta kiedykolwiek spadnie…

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Volkswagen Tiguan eHybrid 2021 cennik

Volkswagen Tiguan eHybrid 2021 w Polsce – cena i specyfikacja techniczna

Suzuki Vitara Hybrid test

Suzuki Vitara tylko w hybrydzie. Czy warto zainteresować się japońskim SUV-em? (test)