w

Jeremy Clarkson powiedział, jaka jest Skoda Felicia. Czy dziś zgadasz się z jego opinią? (wideo)

Jeremy Clarkson powiedział, jaka jest Skoda Felicia
Jeremy Clarkson powiedział, jaka jest Skoda Felicia. Czy dziś zgadasz się z jego opinią? (wideo)

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że najpopularniejszy program motoryzacyjny w historii miał swoją premierę w 1977 roku. Tak, 46 lat temu.

Pierwszą prowadzącą była Angela Rippon, a sam Top Gear miał charakter informacyjny. Skupiano się wtedy na premierach, informacjach motoryzacyjnych i bezpieczeństwie na drodze. Mimo, że był transmitowany przez BBC, nie był kojarzony poza granicami.

Wzrost popularności nastąpił w latach 90., kiedy przed kamerą pojawił się ekscentryczny, charyzmatyczny Jeremy Clarkson. Postać równie barwna, co kontrowersyjna. Słynny, brytyjski dziennikarz nie bał się odważnych tez i ciętego języka. I właśnie to przyciągnęło nowych widzów.

Nie wszyscy wiedzą, że „trójka” Top Gear wyglądała początkowo inaczej. Tak naprawdę było czworo prowadzących. Obok Clarksona występowali Quentin Willson oraz kierowcy wyścigowi: Tiff Needell oraz Vicki Butler-Hederson. Cała wymieniona trójka tworzyła później Fifth Gear.

W 2001 roku doszło do zakończenia emisji programu. Powód? Utrata widzów. Mówi się, że była spowodowana wcześniejszym odejściem Clarksona, który postanowił wybrać inną ścieżkę kariery telewizyjnej. Program stracił wyrazistość i zaczął tracić na jakości.

Przerwa nie trwała jednak długo. Od 2002 był emitowany nowy Top Gear, którego format opracowali Clarkson i producent Andy Wilman. Do ekscentrycznego prezentera dołączyli wówczas Richard Hammond i Jason Dawe. Ten ostatni został zastąpiony przez Jamesa Maya w 2003 roku.

I wtedy też zaczęły się złote czasy programu, które trwały do 2015 roku. Po odejściu Clarksona, Maya i Hammonda, zaczęły się transfery i roszady prezenterów, które nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. I tak jest po dziś dzień.

Skoda Felicia okiem Clarksona

Po tym długim wprowadzeniu czas najwyższy przejść do gwiazdy materiału, którą jest Skoda Felicia. Ten odcinek Top Gear został nakręcony w 1995 roku, kiedy Clarkson miał na głowie bujną czuprynę, a Hammonda i Maya nie było jeszcze w planach.

Już wtedy można było dostrzec cięty język brytyjskiego prezentera, ale wydaje się, że i tak był znacznie bardziej merytoryczny, niż w ostatnich sezonach Top Gear z jego udziałem. Program miał charakter motoryzacyjny, a nie rozrywkowy z motoryzacją w tle. I można to docenić.

Jak wypadła Skoda Felicia? Nie chcemy wszystkiego ujawniać, ale możemy zdradzić, że Clarkson nie widział w niej unikatowego produktu, ale stwierdził, że jej budżetowy charakter na pewno przyciągnie klientów.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wymuszenie na skuterzyście

Wymuszenie na skuterzyście. „But za niebezpieczną jazdę” (wideo)

Hongqi HS6, czyli chiński SUV

Oto nowy SUV z Chin. Jego design mógł zostać zainspirowany bawarskimi modelami