w ,

Jazda hulajnogą, czyli sposób na majówkę i nie tylko

Gdzie jechać na majówkę
Jazda hulajnogą, czyli sposób na majówkę i nie tylko

Kilka dni wolnego zawsze mobilizuje naród do aktywności. Majówka to świetny tego przykład. Bez względu na miejsce, staramy się wykorzystać wolny czas, by odpocząć – na różne sposoby.

Jedni preferują wyjazdy, inni – lokalne aktywności. Oczywistym jest, że wiele zależy od budżetu i indywidualnych możliwości związanych z konkretną sytuacją. Niemniej jednak jazda hulajnogą może okazać się naprawdę fajnym pomysłem na spędzenie ciepłych dni. I samemu, i w towarzystwie.

W pobliżu miejsca zamieszkania bywa trudno o rozrywkę. Z kolei w kurortach chce się zwiedzić każdy kąt, by zobaczyć, jak najwięcej. W obu przypadkach elektryczny jednoślad może nam nie tylko pomóc, ale też uprzyjemnić aktywności.

Jazda hulajnogą – okoliczności nie muszą być wyjątkowe

I właśnie dlatego warto zainteresować się takim sprzętem. Po wszystkich przyjemnościach związanych z długim weekendem, na pewno sprawdzi się przy kolejnych okazjach lub na co dzień, gdy często „kursujemy” na krótkich dystansach.

>Motus Scooty 10 LITE 2022, czyli lekki i ekologiczny sposób na jazdę po mieście (test)

Rynek hulajnóg jest jednak szeroki, dlatego trzeba dobrać konkretny model do własnych potrzeb. Jako że przed nami wspomniana majówka, postanowiliśmy oprzeć o nią nasze wybory, które oczywiście można przenieść na inne okoliczności. A zatem do rzeczy!

Majówka w mieście: Motus Scooty 10 2022 za 2799 złotych

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że nawet aglomeracja może dać bliższy kontakt z naturą. Majówka to dobry czas, by odkryć wszystkie ścieżki rowerowe i poznać miasto z zupełnie innej strony. I właśnie w tym może pomóc Motus Scooty 10 2022.

To bardzo solidna hulajnoga z wyższej półki, ale mieszcząca się w rozsądnym budżecie. Jej design może się podobać, podobnie zresztą jak parametry techniczne, które zapewniają naprawdę przyjemną eksploatację.

Majówka na hulajnodze
Motus Scooty 10 2022 zapewnia bardzo duży zasięg

Warto w tym miejscu wspomnieć, że ten model jest dostępny w różnych konfiguracjach stylistycznych. Panowie z pewnością wybiorą barwy militarne z odcieniami szarości. Panie mogą natomiast postawić na żywszą kolorystykę.

Design to jednak nie wszystko. Moc silnika sięgająca 700 W umożliwia sprawne przyspieszanie. Bardzo istotna jest także bateria o pojemności 15 Ah (36V). Zgodnie z danymi producenta, jej zasięg wynosi 60 kilometrów.

Motus Scooty 10 2022
Płeć piękna z pewnością doceni możliwość konfiguracji stylistycznej hulajnogi

Czy to możliwe, by pokonać taki dystans na hulajnodze? A i owszem. Potrzeba do tego skromnej masy użytkownika, optymalizacji jazdy i równego terenu, ale już w starszej generacji tego modelu było to możliwe.

Motus Scooty 10 2022 – dane techniczne:

 • Moc silnika: 350 W
 • Moc szczytowa silnika: 700 W
 • Pojemność baterii: 15 Ah
 • Napięcie baterii: 36 V
 • Koła: 10-calowe
 • Maksymalny zasięg: 60 kilometrów
 • Maksymalna prędkość: 20 km/h
 • Amortyzacja: koła pneumatyczne
 • Rodzaj hamulca: Bębnowy (z odzyskiwaniem energii)
 • Maksymalne obciążenie: 120 kilogramów
 • Masa własna: 17,8 kilograma
 • Wyświetlacz: LCD

Niektórych z pewnością może zaskoczyć mnogość nowoczesnych rozwiązań, które zostały zastosowane w tym modelu. Przykładem może być aktywne oświetlenie z pulsacyjną lampką z tyłu, która ostrzega innych podczas hamowania.

Kolejna ciekawostka, która nawiązuje do nowoczesnych układów hybrydowych i elektrycznych stosowanych w samochodach to system KERS. Cóż to takiego? Mówiąc wprost, chodzi o odzyskiwanie energii wytwarzanej podczas hamowania.

Majówka poza miastem: Motus Pro 10 2022 za 3999 złotych

Za mało wrażeń? Nie ma problemu. Ten model zapewni ich jeszcze więcej. Już sama stylistyka sugeruje, że Motus Pro 10 2022 to zaawansowana i poważna zabawka dla świadomych użytkowników, którzy lubią zjeżdżać z asfaltu.

Awangardowy design to oczywiście jedna z zalet, choć wydaje się, że nie najważniejsza. W tej hulajnodze bardzo dużą wartość stanowi komfort jazdy. Jego zapewnieniem jest amortyzacja oparta na wahaczach, która umożliwia pokonywanie sporych nierówności. Można to docenić szczególnie na leśnych ścieżkach i nierównych nawierzchniach, gdzie hulajnogi bez zaawansowanego zawieszenia zazwyczaj wpadają w większe drgania.

Jazda hulajnogą
Motus Pro 2022 zapewnia stabilność także na miękkich nawierzchniach

Z kolei dobre przyspieszenie jest efektem zastosowania silnika o mocy 810 W, który pozwala na sprawne pokonywanie pochyłości, co nie zawsze jest takie oczywiste przy ciężkich użytkownikach.

Motus Pro 10 2022 – dane techniczne:

 • Moc silnika: 600 W
 • Pojemność baterii: 18Ah
 • Napięcie baterii: 48 V
 • Koła: 10-calowe
 • Rodzaj hamulca: 2x tarczowy
 • Maksymalne obciążenie: 120 kilogramów
 • Typ silnika: Bezszczotkowy
 • Opony: dętkowe
 • Wyświetlacz: LCD

Bateria? Ma pojemność 18 Ah i mimo konieczności zasilania sporej masy, zapewnia nawet do 70 kilometrów zasięgu. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionego modelu, szansę na potwierdzenie tych danych mają lżejsi użytkownicy (do 60 kilogramów masy).

Co ważne, Motus Pro 10 2022 zapewnia wygodną eksploatację osobom o zróżnicowanej anatomii. To efekt nie tylko zawieszenia, ale też możliwości regulowania kierownicy (w zakresie 24 centymetrów). Można zatem dopasować jej położenie do własnego wzrostu.

Jazda hulajnogą powinna być bezpieczna

Jazda hulajnogą elektryczną pozwala na sprawne rozpędzanie. Istotnym wątkiem pozostaje więc bezpieczeństwo, które polega nie tylko na rozwadze i ostrożności, ale też minimalizowaniu ryzyka poprzez dobór właściwych akcesoriów.

Kask na hulajnogę
Kask nie jest obowiązkowy, ale warto w niego zainwestować i sprawić, by jazda hulajnogą była bezpieczniejsza

Każdy posiadacz hulajnogi powinien pomyśleć o zakupie kasku. Nie nakazuje tego prawo, ale na rowerze i nartach też nie jest obowiązkowy, a lepiej go mieć. Nigdy nie należy wróżyć sobie problemów, ale może się przydać w razie niepożądanych zdarzeń.

Warto pomyśleć także o innych ciekawych elementach, które mogą się przydać. Przykładami mogą być uchwyty na telefon, dodatkowe lampki, lusterka czy cup holdery. W ofercie Motusa znajdziemy każdy z wymienionych produktów.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Szlabany parkingowe

Bezpieczeństwo na parkingu – jak szlabany parkingowe mogą pomóc w zwiększeniu poziomu bezpieczeństwa?

Zagrożona przyszłość Skody Fabii

Zagrożona przyszłość Skody Fabii. Powodem normy Euro 7