w

Jakie wynagrodzenia pracodawcy oferują specjalistom i menedżerom?

Średnie wynagrodzenie miesięczne brutto oferowane specjalistom i menedżerom w Polsce w 2012 roku wyniosło 9 380 zł wskazuje raport Antal International. Oznacza to niewielki spadek w stosunku do zeszłego roku. Wpłynęło na to zmniejszenie pensji prawników o prawie 20%. Bez zmian pozostały natomiast średnie stawki oferowane inżynierom oraz specjalistom i menedżerom ds. sprzedaży.

 

Ile zarabiają specjaliści i menedżerowie różnych dyscyplin?
Przeciętne wynagrodzenie osiągane przez specjalistów to 7 110 zł brutto, natomiast menedżerowie zarabiają o 4 000 zł więcej, ich średnia pensja wynosi 11 530 zł. Najwyższe wynagrodzenia osiąga kadra zarządzająca ? średnia miesięczna brutto wyniosła 18 130 zł.

 

– Wynagrodzenia oferowane kadrze specjalistycznej i menedżerskiej mimo, że nieco spadły w 2012 w stosunku do poprzedzającego roku cały czas pozostają na wysokim poziomie. Zauważamy zjawisko weryfikowania stawek przez rynek. Szerszy dostęp prawników do aplikacji powoduje wzrost podaży kandydatów w tym zawodzie i konkurencja pracodawców w obszarze stawek się zmniejsza. Nie należy jednak zapominać, że prawnicy cały czas są jedną z najlepiej wynagradzanych grup zawodowych. Rynek IT staje się coraz bardziej nasycony ? informatycy po długim okresie stałego wzrostu stawek muszą pogodzić się z myślą, że taka sytuacja nie może trwać wiecznie ? zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

 

Atrakcyjne oferty notujemy w dyscyplinie Sprzedaż i Marketing ? 9 800 zł. Na wysoką średnią w tej właśnie branży wpływają wysokie zarobki kadry dyrektorskiej (często powyżej 20 000 zł) oraz wysokie premie, które mogą sięgać nawet 100% rocznego wynagrodzenia. Najniższe średnie wynagrodzenie dotyczyło ofert dla specjalistów i menedżerów z obszaru administracji ? wyniosło ono 6 040 zł brutto miesięcznie.

 

Które branże płacą najlepiej
W ujęciu sektorowym najwyższą średnią wynagrodzeń odnotowano w branży Opieka zdrowotna i Farmacja. Wyniosła ona 12 170 zł brutto miesięcznie. Wysokie oferowane wynagrodzenia Antal International odnotował również w branży budowlanej.

 

– Farmacja i Budownictwo to dwie branże, które w ostatnich miesiącach borykały się z licznymi przeszkodami ? nowa ustawa refundacyjna czy zmniejszenie liczby inwestycji infrastrukturalnych znacząco wpłynęły na ich kondycję. Jak widać nie odbiło się to znacząco na wynagrodzeniach. Wymagania stawiane ekspertom z tych obszarów są bardzo wysokie, dlatego choć oferowane stawki nieco spadły wciąż należą do najwyższych w Polsce ? zauważa Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

 

Najniższe wynagrodzenie odnotowano w branży SSC/BPO. Jednak biorąc pod uwagę wysoki odsetek stanowisk z poziomu podstawowego w tej branży, zajmowanych w większości przez młode osoby, znajdujące się dopiero na początku kariery zawodowej jest to stosunkowo wysoka wartość.

 Wynagrodzenia oferowane na przykładowych stanowiskach
– Należy pamiętać, że rzeczywiste wynagrodzenie na konkretnym stanowisku jest uzależnione od wielu czynników. Aby odnieść prezentowane dane do własnego bądź oferowanego przez pracodawcę wynagrodzenia należy wziąć pod uwagę szereg elementów ? zaczynając od doświadczenia kandydata, kończąc na sytuacji ekonomicznej firmy ? informuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

3. edycja raportu Antal International ?Wynagrodzenia Specjalistów i Menedżerów? została przygotowana na podstawie trzech źródeł wiedzy. Pierwsze z nich to badanie ankietowe przeprowadzone metodą CAWI oraz CATI w terminie 3-20.09.2012 na próbie 1557 respondentów z Polski. Dane te zostały zweryfikowane i poszerzone o dane z ponad 1000 procesów rekrutacyjnych przeprowadzonych przez konsultantów Antal International w 2012 roku, a także wywiady telefoniczne z pracodawcami i kandydatami. Badanie dotyczy oferowanych wynagrodzeń na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich, obejmuje osoby, które mają minimum 2-letnie doświadczeniem oraz pracują w średnich i dużych firmach zarówno polskich, jak i międzynarodowych. Wynagrodzenia przedstawione w raporcie są wynagrodzeniami całkowitymi, średnimi, brutto miesięcznie.

 

Źródło: Antal International

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Suzuki Splash 1.0 Club – mini, ale van

Bentley Continental GT Anderson Germany