Okres zimowy jest czasem szczególnie niebezpiecznym dla uszczelek. Są one regularnie użytkowane o każdej porze roku. Niemniej jednak niska temperatura, jaka panuje w okresie zimowym, jest dla ich działania dość niebezpieczna. Problem dodatkowo się wzmaga, jeśli uszczelka jest narażona na wahania temperatur. Wewnątrz samochodu ciepło, a na zewnątrz mroźno. Dochodzi wtedy do skraplania się wody zawartej w parze wodnej, a to pociąga za sobą kolejne problemy. Uszczelki mają wówczas tendencję do przymarzania, co może skutkować ich uszkodzeniem. Jak ważna jest prawidłowa sprawność uszczelek samochodowych narażonych na działanie niskich temperatur? Jak skutecznie zabezpieczyć uszczelki przed przemarzaniem?
Jak ważna jest sprawność uszczelek w zimie?
Jak ważna jest sprawność uszczelek w lecie wiedzą wszyscy. Pozwalają na dokładne domknięcie drzwi, szyberdachy są szczelne, a elementy współpracujące ze sobą robią to prawidłowo. Jednakże okres zimowy jeszcze więcej wymaga od uszczelek, poza tym to właśnie wtedy są one narażone na znaczne wahania temperatur i wynikające z tego uszkodzenia.
Niektórzy sądzą, że nowy pojazd jest całkowicie bezpieczny, jeśli chodzi o uszczelki i ich eksploatację zimą. Nie zawsze tak jest. Należy o nie dodatkowo zadbać we własnym zakresie. W teorii nowa i sprawna uszczelka powinna skutecznie uszczelniać powierzchnie i zapobiegać przymarzaniu. W praktyce bywa różnie.
W czasie, kiedy panują temperatury poniżej zera, uszczelki zachowują się inaczej, aniżeli w temperaturach dodatnich. Dotyczy to zarówno w pojazdów nowych, jak i wiekowych. Guma, z której wyprodukowane są uszczelki, staje się twardsza i nie dolega precyzyjnie do powierzchni, które ma uszczelniać. To pociąga za sobą wręcz lawinowo kolejne niebezpieczne sytuacje. Powietrze o niskiej temperaturze, jaka panuje na zewnątrz pojazdu, spotyka się z cieplejszym z wewnątrz. Konsekwencją tego jest przymarzanie uszczelek.
Uszczelki, które przymarzają, odkształcają się, stają się słabsze, tracą swoją elastyczność i mogą pękać. Pojawiają się szczeliny, przez które przenika para wodna, czy nawet błoto pośniegowe. Poza tym przymarznięte uszczelki często wręcz skutecznie uniemożliwiają otwarcie drzwi, czy odsunięcie szyb. Często zdarza się, że gwałtowne otworzenie bagażnika powoduje naderwanie i całkowite zniszczenie uszczelki.
Jak zabezpieczyć uszczelki przed przymarzaniem?
Można jednak skutecznie przeciwdziałać przymarzaniu uszczelek poprzez zastosowanie preparatów do ich konserwacji. Prawidłowe i regularne ich stosowanie zabezpiecza również przed przymarznięciem. Regularnie je konserwując za pomocą dedykowanych do tego celu środków, przyczynimy się do ich dłuższej i prawidłowej funkcjonalności.
Ważne jest stosowanie preparatów, które zachowują swoje właściwości konserwujące w całym spektrum temperatur, na jakie mogą być narażone uszczelki. Doskonale sprawdzi się tutaj specjalny Silikon do uszczelek samochodowych, który zakonserwuje je i zabezpieczy w zimie przed przemarzaniem. Należy nadmienić, że tylko produkt na bazie silikonu jest w stanie zachować stabilne własności środka konserwującego w niskich temperaturach.
Preparat ten doskonale sprawdza się zimą, gdyż przywraca elastyczność gumowym uszczelkom nawet w niskich temperaturach i zabezpiecza je przed działaniem soli drogowej. Prócz tego doskonale smaruje uszczelki i powierzchnie przylegające do siebie, nie zostawiając tłustych plam oraz nie sklejając powierzchni ze sobą. Preparat niesie zalety nie tylko dla uszczelek nowych, ale też dla tych już bardziej wypracowanych. Sprawia, że kilkuletnia uszczelka odzyskuje swoje właściwości, nie przymarza i zwiększa szczelność kabiny samochodowej.
Na co jeszcze zwrócić uwagę w zimie?
Aplikację środka silikonowego najlepiej wykonać w okresie dodatnich temperatur, aby uniknąć ryzyka uszkodzenia uszczelki, kiedy zapanują na zewnątrz samochodu temperatury ujemne. Ewentualne braki w filmie silikonowym należy również uzupełniać w czasie eksploatacji samochodu, co pozwoli na uniknięcie przymarznięcia uszczelki. Poza tym warto regularnie dokonywać oględzin uszczelek, szczególnie drzwi i bagażników pod kątem mniejszych lub większych uszkodzeń mechanicznych. Uszkodzenie mechaniczne uszczelki kwalifikuje ją już tylko do wymiany.
Poza tym dbanie o uszczelki jest dla nich najkorzystniejsze, kiedy robi się to od momentu zakupu samochodu. Wtedy uszczelki są prawidłowo konserwowane i zachowują najwyższą elastyczność. Dzięki konserwacji możliwe staje się również znaczne wydłużenie czasu eksploatacji uszczelek, a co za tym idzie, spowolnieniu efektów ich starzenia.