w , ,

Jak wykorzystać zużyte opony?

Wraz z nadejściem listopada rozpoczyna się intensywny okres dla kierowców. Muszą oni przede wszystkim zabezpieczyć swoje auta przed mrozem i śniegiem. Wszystko po to, aby zagwarantować sobie bezpieczną jazdę w trakcie zimy. Jedną z tych czynności jest wymiana ogumienia, po którym zazwyczaj pozostają stare, letnie opony. Jak się ich pozbyć z pożytkiem dla środowiska?

Utylizacja

Produkcja opon (którą zajmuje się m.in. Bridgestone Stargard) to złożony proces, do którego wykorzystuje się wiele materiałów, dlatego ich rozkład trwa bardzo długo. Najłatwiejszym i najprostszym sposobem na pozbycie się ogumienia będzie oddanie go do serwisu lub warsztatu samochodowego. Można to zrobić przy okazji wymiany opon na nowe. Wulkanizacja jest zobowiązana do przekazywania ich firmom, które zajmują się utylizacją. Niestety, dla czterech opon firma do nas nie przyjedzie, gdyż potrzebne jest zebranie ok. 100 sztuk, co jest zdecydowanie łatwiejsze dla warsztatów niż indywidualnych kierowców. Oczywiście wulkanizacja nie ma wcale obowiązku przyjąć od nas starego ogumienia, chociaż przeważnie nie ma z tym problemu. Zawsze można też zorientować się, czy gdzieś w okolicy nie jest planowana zbiórka odpadów komunalnych, ponieważ często w trakcie takich akcji wystawiane są specjalne kontenery na zużyte gumy.

Regeneracja

Wiele osób nie wiedząc co zrobić ze starym ogumieniem, wykorzystuje je jako? opał. Niestety, przyczynia się to do ogromnego zanieczyszczenia powietrza. Taki zabieg jest całkowicie nielegalny i może grozić poważnymi konsekwencjami. O wiele korzystniej będzie oddać opony do bieżnikowania, czyli regeneracji. Proces ten polega na nałożeniu na starą oponę nowego bieżnika, co sprawia, że dalej może być ona normalnie użytkowana. Taka forma recyklingu jest zdecydowanie lepsza. Ich minusem jest krótsza żywotność względem nowego produktu, ale z drugiej strony za taki zabieg zapłaci się mniej niż za nowe opony i ich wymianę w serwisie.

Drugie życie

Starym oponom można dać drugie życie i z ich pomocą stworzyć niezwykłe ozdoby np. do ogrodu. Jak kreatywnie wykorzystać ogumienie? Najpopularniejszym sposobem jest stworzenie z opon zabawek dla dzieci w formie huśtawek czy konstrukcji umożliwiających im bezpieczną zabawę (opona to świetny amortyzator). Można z niej przygotować również stylowe dodatki do ogrodu lub na balkon ? wiszące na ścianie półki, doniczki na kwiaty czy nawet ogrodowe rzeźby w imponujących kształtach. Jeszcze innym wykorzystaniem gumy jest stworzenie z niej legowiska dla czworonoga. Z pomocą farby, poduszki i ewentualnie nożyczek można wyczarować zwierzakowi przytulny domek. Ogumienie doskonale sprawdzi się też jako wymagający przyrząd do ćwiczeń!

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nowy Mercedes-Benz GLE – cennik

Mercedes-AMG A 35 – polski cennik