w ,

Jak wybrać dobry olej do motocykla? Porady i wskazówki

Jak wybrać dobry olej do motocykla
Jak wybrać dobry olej do motocykla? Porady i wskazówki

Regularna wymiana oleju silnikowego to jeden z najważniejszych elementów dbania o motocykl.

Równie ważne jest także to, by zastosowany olej był odpowiednio dobrany. I tu pojawia się pytanie, jakie oleje silnikowe należ wybrać? Nie ma jednak jednej odpowiedzi na to pytanie. Sprawdźmy więc, na co zwrócić uwagę, wybierając olej do motocykla.

Wybór dobrego oleju do motocykla – dlaczego to tak ważne?

Dlaczego właściwie to tak istotne, by wybrać odpowiedni olej do motocykla? Odpowiedź nie powinna raczej zdziwić żadnego miłośnika motoryzacji. Olej spełnia po prostu bardzo ważne zadanie w pracy silnika. Jego główne funkcje to smarowanie chłodzenie, uszczelnianie i czyszczenie jednostki napędowej.

Bez oleju silnik po prostu nie pracowałby prawidłowo. Co więcej, w przypadku silników ze wspólnym obiegiem oleju, ten zapewnia również utrzymanie właściwych parametrów pracy skrzyni biegów oraz sprzęgła. W przypadku silników dwusuwowych zaś ma wpływ na czystość układu wydechowego i spalin.

Wybór właściwego oleju silnikowego do motocykla jest więc ważny, ponieważ dzięki temu można cieszyć się maksymalną funkcjonalnością silnika, a tym samym pełnią możliwości samego pojazdu. Dobry olej to brak zmartwień o przegrzanie czy też zatarcie silnika oraz uszkodzenie innych elementów. To także ochrona przed zbędnymi wydatkami, związanymi z naprawami.

Jak często zmieniać olej silnikowy do motocykla?

Dobrze dobrany olej silnikowy do motocykla to jedno. Drugą ważną sprawą jest regularna jego wymiana. Olej silnikowy spełnia bowiem określone funkcje jedynie przez jakiś czas. W miarę eksploatacji, traci natomiast moc swych pierwotnych właściwości. I choć wciąż działa, to jednak nie tak dobrze.

Częstotliwość wymiany oleju w motocyklu zależy od kilku czynników. Najważniejszym jest to, z jaką częstotliwością i gdzie używamy pojazdu. Jeśli jeździmy nim na co dzień w dużym mieście, to wymiana będzie zalecana znacznie częściej, niż przy okazjonalnym użytkowaniu na dłuższych trasach. Producenci przeważnie zalecają wymianę oleju co około 6 tysięcy kilometrów.

Olej silnikowe do motocykla – rodzaje

Na rynku dostępne są różne rodzaje olejów silnikowych. Każdy z nich ma nieco inne właściwości i sprawdza się w innych warunkach. Przy wyborze oleju do motocykla, warto określić w pierwszej kolejności właśnie to, jaki typ będzie najlepszy. Dzięki temu zawęzimy obszar naszych poszukiwań i znacznie łatwiej pójdzie nam znalezienie idealnego oleju.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje olejów silnikowych i są to oleje syntetyczne oleje półsyntetyczne oraz oleje mineralne. Który z nich sprawdzi się najlepiej? To w dużej mierze zależy od zaleceń producenta.

Jednak najczęściej polecanym jest olej syntetyczny. Ma on bowiem najwięcej uszlachetniaczy, dzięki którym jego jakość jest lepsza. Odznacza się bardzo dużą trwałością i ma mniejszą tendencję do tworzenia osadów. Co więcej, ma też doskonałą płynność i to nawet przy niskiej temperaturze. Jest wprawdzie droży od innych typów, jednak bez wątpienia jednocześnie wart inwestycji.

Na co zwrócić uwagę wybierając oleje motocyklowe?

Wybierając olej do motocykla należy zwrócić uwagę na znacznie więcej kwestii, niż jedynie sam jego rodzaj. Dzięki temu dobierzemy produkt, który będzie najlepszą odpowiedzią na potrzeby silnika. Jeśli chodzi o same parametry, to rzeczywiście sam rodzaj oleju mówi nam najwięcej. Prócz tego, dobrze jest sprawdzić jednak także lepkość oleju. Jest to bowiem jego podstawowy parametr.

Jest on regulowany klasyfikacją SAE, dzięki czemu bardzo łatwo jest rozróżnić to, czy konkretny olej sprawdzi się w motocyklu, czy też nie. Lepkość oleju określana jest dwiema cyframi, które określają lepkość zimową oraz literą W i dwiema cyframi, które w tym zaś przypadku wskazują nam lepkość wysokotemperaturową.

Jak wybrać dobry olej do motocykla
Olej do motocykla chroni silnik i zapewnia odpowiednią trwałość

Wybierając olej motocyklowy, warto też zwrócić uwagę na jego producenta. Na rynku znajdziemy bowiem ogrom produktów tego typu różnych marek. Nie wszystkie oferują równie wysoką jakość swoich wyrobów. A pamiętajmy, że ta jest tu kluczowa.

Przy wyborze oleju do motocykla, najważniejsze jest jest jednak przede wszystkim to, by słuchać zaleceń samego producenta silnika. Każdy producent wskazuje bowiem polecane parametry oleju. Dlatego zanim sięgniemy po jakikolwiek produkt, koniecznie sprawdźmy najpierw, co jest zalecane w przypadku naszego pojazdu.

Gdzie kupić olej do motocykla?

Olej silnikowy do motocykla jest obecnie bardzo łatwo dostępny. Możemy kupić go nawet na stacji benzynowej. Ale czy powinniśmy? Niekoniecznie. W takich miejscach wybór olejów jest niewielki, przez co nie możemy dopasować jego parametrów maksymalnie do potrzeb silnika.

Dlatego też znacznie lepiej kupić olej w profesjonalnym sklepie motoryzacyjnym. Teraz możemy zrobić to nawet bez wychodzenia z domu!

Duży wybór olejów do motocykli najlepszych producentów znajdziemy na przykład w sklepie intermotors.pl. Zamówimy tam olej idealny do naszego pojazdu, a także wiele innych produktów i akcesoriów w świetnych cenach.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Mercedes Klasy E 2024

Mercedes Klasy E 2024. Trochę S-Klasy, trochę EQE

Plany modelowe Skody

Plany modelowe Skody ujawnione. Nowe Kodiaq i Superb w drodze