w ,

Jak usunąć rysy z samochodu?

Rysy na karoserii - jak usunąć
Jak usunąć rysy z samochodu?

Kupiłeś wymarzony samochód i chcesz poznać informacje, jakie są sposoby ochrony samochodu przed uszkodzeniami. Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się:

 • czym jest car detailing,
 • jak wykonywana jest korekta koloru auta,
 • jakie są sposoby na usunięcie rysy z samochodu.

Czym jest car detailing?

Obecnie pojęcie auto detailing jest coraz częściej używane. Jest to nic innego jak w pełni zoptymalizowany proces, który dotyczy takich czynności jak: czyszczenie, renowacja oraz konserwacja samochodu albo jego pośrednich elementów. Dotyczy to części na zewnątrz, jak i wewnątrz. Celem tego zabiegu jest podniesienie walorów estetycznych oraz użytkowych pojazdu, jak również przedłużona żywotność auta.

auto detailing
Źródło: pexels.com

W skład detailingu wchodzą takie elementy jak:

 • czyszczenie,
 • regeneracja,
 • konserwacja przestrzeni pasażerskiej,
 • czyszczenie bagażnika.

W trakcie czyszczenia wnętrza czyszczone są takie elementy jak: tapicerka, podsufitki, kokpit, wszelkie elementy plastikowe i metalowe. Firmy skupiają się na odnowie najmniejszych szczegółów oraz przywróceniu ich praktycznie do stanu fabrycznego.

Jak wykonuje się korektę koloru?

car detailing
źródło: pexels.com

Obecnie powstawanie rys na samochodach jest częstym zjawiskiem. Wszystko to ze względu na używanie przez firmy stosunkowo miękkich lakierów.

Cena takiej usługi jest zależna od kilku czynników. Należą do nich: wielkość samochodu, rodzaj zastosowanego lakieru, stopień porysowania lakieru. Częściowa korekta lakieru, składająca się z jednego etapu to koszt rzędu około 1000 złotych netto. Korekta lakieru kompleksowa, składająca się z trzech etapów to koszt około 3000 złotych netto.

Inną sytuacją jest usuwanie rysy z samochodu. Cena za usuwanie rys na samochodzie jest zależna od głębokości, grubości oraz umiejscowienia rysy. Cena za usunięcie jednej rysy zaczyna się od około 150 złotych netto.

Dzięki profesjonalnej korekcie lakieru usuwane jest ponad 90% zarysowań, wydobywana jest jego głębia oraz nadaje się lakierowi śliskości. Po indywidualnej korekcie auto wygląda praktycznie jak nowe.

Korekta i usuwanie rys składa się z kilku etapów. Dotyczy to stopnia renowacji lakieru w samochodzie. Jeżeli chcemy tzw. „odświeżyć” lakier warto zastanowić się nad jednoetapową korektą lakieru. Dziki niej usuwane jest około 30-40% zarysowań. Można w ten sposób wykonać 60% korekty lakieru a w niektórych przypadkach nawet 95% korekty lakieru. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z czasem, wymaga to również sporego doświadczenia w temacie.

auto detailing
źródło: unsplash.com

Czym jest oklejanie auta?

Aby ochronić samochód przed uszkodzeniami warto zainwestować i zdecydować się na oklejanie samochodów.

Folia ochronna na auto jest inwestycją, aby zachować wartość samochodu. Dzięki temu auto będzie wyglądać jak nowe przez długi czas. Dzięki oklejeniu samochodu można się przekonać, że folia ochronna na auto to oszczędność: nerwów, frustracji, ale i pieniędzy.

Oklejanie auta niesie ze sobą wiele korzyści. Zalicza się do tego:

 • 7 lat ochrony
 • zabezpieczenie przed niszczeniem
 • efekt nowości przez długi czas

Oklejanie zderzaka przedniego folią bezbarwną to koszt rzędu 1400 złotych netto. Całkowite koszty oklejenia całego auta są zależne od jego wielkości, jak również skomplikowania montażu folii. Wykwalifikowani pracownicy w większości przypadków szacują dla każdego klienta indywidualnie, jaki będzie koszt oklejenia samochodu. Cena jest zależna m.in. od modelu oraz stanu technicznego samochodu.

Folia ochronna dzieli się ze względu na grubość oraz elastyczność. Dzięki temu lakier jest chroniony przed fizycznymi uszkodzeniami tj.: odpryskujące kamienie, drobne otarcia parkingowe, akty wandalizmu. Oklejanie jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z rysami. Folia ochronna Paint Protecion Film jest folią poliuretanową zaprojektowaną, aby chronić samochody. Po profesjonalnej aplikacji jest ona niewidoczna na lakierze i spełnia przy tym funkcję ochronną. Co ważne mimo błędnych założeń folia ochronna nie narusza struktury lakieru. Istnieje możliwość ściągnięcia jej praktycznie w każdym momencie nie uszkadzając przy tym karoserii. Pracownicy, którzy pracują przy tym zadaniu nakładania foli na auto robią to w taki sposób, aby z pewnością nie uszkodzić karoserii.

Czym zajmuje się firma Carscare?

Cars Care&More to firma w miejscowości Poznań, która została stworzona z miłości do motoryzacji. Firma zajmuje się detailingiem oraz tzw. kosmetyką aut. Założeniem firmy jest dążenie do perfekcji. Firmę wspiera, znana na świecie marka WrapStyle – czyli specjalista od oklejania pojazdów folią, która zmienia kolor, zabezpiecza karoserię folią bezbarwną, przyciemnia szyby oraz posiada specjalne projekty graficzne.

Do zadań firmy należą:

 • opieka nad autem w okresie do dwóch lat od wykonania usługi,
 • bieżąca, profesjonalna kosmetyka samochodowa dla podtrzymania efektów,
 • opcjonalny transport samochodu za pomocą profesjonalnej zamkniętej autolawety, w tym także troska o właścicieli – zapewniony jest samochód zastępczy na czas detalingu.

Korzystaliście kiedyś z takich usług? Podzielcie się swoimi doświadczeniami.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Subaru BRZ 2021

Mamy to! Subaru BRZ 2021 ujawnione

Wrocław wypadek motocyklisty i kierowca passata

Wrocław: Szalony manewr kierowcy Passata. Doprowadził do upadku motocyklisty, bo miał smaka na Maka