Każdy bez wyjątku zaobserwował, że zaraz po umyciu auta jego koła, a właściwie opony tracą swój błysk. Dzieje się tak dlatego, że środki chemiczne zawarte w szamponach i tym podobnych płynach do mycia karoserii oddziałują również na opony. Często jest też tak, że szampony zawierają substancję niekorzystnie działające na strukturę mieszanki gum w oponach. Opony, mimo że z początku jest to niezauważalne, tracą powoli swoje właściwości, co tylko przyspiesza proces ich starzenia się. W zależności od rodzaju detergentów, jakie występują na myjniach, opony mogą różnie reagować. Jedne stają się bardziej miękkie, za to inne znacznie się utwardzają. Zarówno jedno, jak i drugie jest dla nich niekorzystne i pogarsza warunki ich pracy. Można oczywiście z tym skutecznie walczyć przez zastosowanie odpowiednich środków ochrony.
Jak działają na opony popularne detergenty?
W każdej myjni samochodowej, aby skutecznie umyć pojazdy, są stosowane dość ?mocne? detergenty. Z pewnością szybko i skutecznie usuwają zabrudzenia przyklejone do karoserii i dają sobie radę również z trudnym brudem. Niestety mogą zaszkodzić oponom. Niestety nie da się tego zauważyć po pierwszym, a nawet po kilku następnych myciach. Proces jednak trwa i ma negatywny wpływ na opony.
Co wchodzi w skład detergentów? Otóż w składzie niemal wszystkich detergentów, występujących w popularnych myjniach samochodowych można znaleźć sole sodu, węglan sodu, substancje powierzchniowo czynne, które usuwają nawet uporczywe zabrudzenia z lakieru, felg, czy podwozia oraz alkohole i dodatki zapachowe. W zasadzie taki koktajl substancji chemicznych został opracowany w taki sposób, aby nie szkodzić karoserii i lakierowi, jednakże w kontakcie z materiałem opon nie jest już tak kolorowo.
Mogą one wnikać w strukturę opon i zacząć niezauważenie ją rozpuszczać oraz doprowadzić do jej przedwczesnego zużycia. Opona w częstym kontakcie ze środkami myjącymi robi się miękka, mogą pojawić się na niej mikropęknięcia i tendencja do szybszego ścierania się. Nie brzmi to wcale optymistycznie, zwłaszcza że opona po serii mycia traci swoje walory kolorystyczne i nie błyszczy się już tak dobrze.
Należy zauważyć, że problem ten nie dotyka jedynie osób, które korzystają z myjni automatycznych, czy bezdotykowych. Detergenty do domowego użytku mają podobne właściwości i w równym stopniu mogą szkodzić oponom. Co gorsza, jeśli nie są dobierane właściwie, mogą jeszcze bardziej szkodzić! Opony powstają z mieszaniny wielu rodzajów gum i są przeznaczone do jazdy w różnych warunkach. Każde nawet najmniejsze uszkodzenie opon odbija się niekorzystnie na ich warunkach pracy, trwałości i całkowitym bezpieczeństwie jazdy. Dlatego warto o nie należycie dbać.
Jak zadbać o opony po myciu samochodu?
Jak udowodniliśmy powyżej, detergenty szkodzą oponom. Podczas mycia samochodów w popularnych myjniach nie stosuje się w zasadzie środków ochrony opon, chyba że ktoś zakupi i zastosuje takowe ?na własną rękę?. To samo tyczy się mycia auta w warunkach domowych. Spłukiwanie opon bieżącą wodą niewiele daje, gdyż środki aktywne wnikają w gumę opony. W efekcie opony zmieniają swoje właściwości.
Jednakże można zastosować specjalne preparaty, aby temu zapobiegać. Mają one szereg pozytywnych właściwości. Nie tylko zabezpieczają opony przed wnikaniem szkodliwych ich strukturze detergentów, ale też dbają o ich wygląd, kolor i ostateczny blask. Jednym z najbardziej skutecznych, jeśli chodzi o dbałość o opony, jest preparat do konserwacji opon Czarna Opona marki Moje Auto. Jest to bardzo dobry produkt o doskonałych właściwościach zabezpieczających opony. Nakładając go tuż po umyciu i osuszeniu samochodu, uzyskuje się powłokę, która uwydatnia naturalną czerń, pozostawiając efekt mokrej opony. Substancja zawarta w preparacie konserwuje gumę i zabezpiecza przed wnikaniem detergentów myjących w strukturę opon podczas kolejnego mycia samochodu. Poza tym bardzo dobrze chroni opony przed przedwczesnym starzeniem się i pękaniem, co prowadzi do ich degeneracji i konieczności wymiany.
Jako że preparat pozostaje na powierzchni po jego zastosowaniu, przywraca utracony błysk opon. Środek ma doskonałe właściwości, choć należy umiejętnie go stosować. Z całą pewnością nie należy go stosować na wierzchnią warstwę opon oraz uważać na jego długotrwały kontakt ze skórą.
Efekty zastosowania utrzymują się długo, a opony uzyskują swoją elastyczność oraz stają się bardziej odporne na warunki, jakie panują na drodze. Preparat występuje w formie aerozolu, tak więc prostsze jest jego precyzyjne nałożenie warstwy. Wystarczy jedynie spryskać preparatem boczną powierzchnię każdej z opon po ich wcześniejszym oczyszczeniu i osuszeniu oraz pozwolić na jego wyschnięcie. Efekt jest zauważalny natychmiast po aplikacji i to bez konieczności jego ręcznego wcierania.
Prawidłowo zakonserwowane opony, to nie tylko doskonały ich wygląd. To przede wszystkim gwarancja bezpieczeństwa w czasie jazdy!
Należy dbać o odpowiednim wygląd naszego pojazdu poprzez stosowanie wysokiej jakości środków pielęgnacyjnych.
Ważne, by dbać również o opony. Mi podobają się takie działania auto detailingowe. Można je opanować i dzięki temu bardziej dbać o swoje cudo 🙂
Jeśli komuś nie zależy na aucie, to i tak nie będzie o nie dbał. Ja uwielbiam swój samochód, więc na bieżąco go pielęgnuję.