w

Jaguary tylko na prąd. W 2025 roku cała gama będzie elektryczna

Elektryczne Jaguary w 2025 roku
Jaguary tylko na prąd. W 2025 roku cała gama będzie elektryczna

Minęły 73 lata od debiutu pierwszego auta pod nazwą Jaguar. I właśnie teraz dowiedzieliśmy się o znaczącej zmianie kursu brytyjskiego producenta.

Historia marki zaczęła się jednak znacznie wcześniej. Był 11 września 1922 roku, kiedy Sir William Lyons założył firmę wytwarzającą boczne wózki do motocykli. Następnym etapem była produkcja cały konstrukcji nadwoziowych. Z kolei w roku 1931 zaprezentowano pierwszy samochód. Była to dwudrzwiowa limuzyna o nazwie SS1.

Nazwa stała się niekorzystna wizerunkowo po II Wojnie Światowej, czego oczywiście wyjaśniać nie trzeba. Właśnie wtedy zmieniono ją na Jaguar Cars Ltd. Wspomniany, pierwszy model stworzony pod tą marką to XK120 zaprezentowany na targach w Londynie w 1948 roku.

Elektryfikacja gamy

To już jednak dawno zamknięty rozdział. Później pojawiły się lepsze i gorsze czasy pod skrzydłami takich producentów, jak Daimler oraz Ford. W 2008 roku marka trafiła w ręce indyjskiego koncernu Tata Motors, gdzie znajduje się do teraz.

Aktualna gama Jaguara jest całkiem szeroka. Wśród niej znajdziemy dwa sedany (XE oraz XF), jedno coupe (F-Type), a także dwa SUV-y (E-PACE i F-PACE). Co ciekawe, znajduje się w niej również model elektryczny (I-PACE).

Jaguar I-PACE
W aktualnej gamie tylko jeden model ma w pełni elektryczny napęd

W 2025 roku flota brytyjskiej firmy będzie zupełnie inna. Dziś na sześć modeli tylko jeden nie posiada jednostki spalinowej. Za cztery lata wszystkie będą zelektryfikowane. To oznacza, że znikną konwencjonalne wersje.

Powiązania z Land Roverem

Jako że Land Rover również został przejęty przez Tata Motors, można przypuszczać, że otrzyma te same rozwiązania. Otóż… nie do końca. Marki będą wykorzystywać trzy architektury podłogowe, ale tylko w Jaguarze ma znaleźć się platforma przystosowana jedynie do aut elektrycznych. Proces elektryfikacji Land Rovera potrwa więc znacznie dłużej.

Tak rewolucyjna zmiana kierunku Jaguara ma odbudować sprzedaż i zmienić wizerunek. Władze zapewniają, że wciąż będzie to luksusowa marka, tyle że zyska ekologiczny charakter. Pozostaje więc czekać na rozwój wydarzeń.

Jaguar I-PACE - dane techniczne
Jaguar I-PACE oferuje 400 KM i ponad 300 kilometrów zasięgu

Przypomnijmy, że elektryczny Jaguar I-PACE oferuje 400 koni mechanicznych i 700 niutonometrów. Te wartości trafiają oczywiście na obie osie. Czy zapewniają dobre osiągi? A i owszem. Mimo masy sięgającej 2100 kilogramów, można rozwijać setkę w 4,8 sekundy i rozpędzać do 210 km/h. Bateria o pojemności 90 kWh zapewnia ponad 300 kilometrów realnego zasięgu. Można ją zasilać ładowarką o mocy 100-150 kW, co zapewni uzupełnienie 80% pojemności w około 40 minut. Ceny Jaguara I-PACE zaczynają się od 359 500 złotych.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IONIQ 5 2021

Hyundai IONIQ 5 2021 – producent ujawnił wnętrze

Ceny SUV-ów w Polsce

Ceny kompaktowych SUV-ów na polskim rynku w 2021 roku. Dacia Duster i długo, długo nic