w

Imponująca „zawrotka” na chińskiej autostradzie. W Polsce budowaliby ją przez 20 lat… (wideo)

Chiński zjazd z autostrady
Imponująca "zawrotka" na chińskiej autostradzie. W Polsce budowaliby ją przez 20 lat... (wideo)

Chiny to piękny kraj charakteryzujący się barwną naturą i wieloma wyjątkowymi miejscami. Tamtejsze ukształtowanie terenu jest jednak łaskawe dla drogowców.

Niektóre odcinki infrastruktury muszą przebiegać przez górzyste tereny. Trudno sobie wyobrazić, że w Polsce również można byłoby stworzyć tak genialne drogi. Tymczasem tamtejsi inżynierowie podnoszą poprzeczkę z każdym rokiem, czego przykładem może być ta imponująca „zawrotka” na chińskiej autostradzie.

Znajduje się na autostradzie przebiegającej przez prowincję Guizhou, która jest położona w południowo-zachodniej części państwa. Powodem jej powstania był zjazd z autostrady umieszczony tylko z jednej strony. Jadący z przeciwka nie mieli więc możliwości, by z niego skorzystać. Właśnie dlatego stworzono ową „zawrotkę”.

Zawracanie i piękno natury

Stromizna utrudniała wykonanie tego zadania, ale Chińczycy po raz kolejny pokazali, na co ich stać. Fragment jest uzupełniony solidnymi barierami i ograniczeniem do 40 km/h. Przekraczanie prędkości w takim miejscu byłoby skrajną głupotą – mogłoby skończyć się lotem w przepaść.

Warto dodać, że Chiny posiadają aż 150 tysięcy kilometrów dróg ekspresowych. I każdego roku ta wartość wzrasta o 10 kolejnych tysięcy. Dla porównania, Stany Zjednoczone mają podobną powierzchnię, a dysponują 95 tysiącami kilometrów dróg ekspresowych. To pokazuje, jak szybko rozwija się ten azjatycki kraj.

Avatar photo

Napisane przez Wojciech Krzemiński

Jestem dziennikarzem motoryzacyjnym i przedsiębiorcą. Od 2012 roku prowadzę NaMasce.pl. Tworzę dla Was materiały o tematyce samochodowej i motocyklowej, ale też zaglądam do światów technologii, fotografii i biznesu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Awaria świateł na skrzyżowaniu i kolizja

Awaria sygnalizacji świetlnej na ruchliwym skrzyżowaniu. Kolizja wisiała w powietrzu… (wideo)

Zaciski LED Brembo

Brembo stworzyło zaciski hamulcowe LED. Coś dla gadżeciarzy i nie tylko (wideo)